Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 25.12.2015

Wołyń moja tęsknota

W Polskim Radiu 24 wspomnienia Felicji Konarskiej, córki Walentego Taisa – legionisty marszałka Józefa Piłsudskiego i Stefanii z Zawadzkich. Urodzona na Wołyniu w Wojskowej Osadzie Ostrowskiej k/Beresteczka opowiadała o wywózce na Syberię i swojej nieustającej tęsknocie za Wołyniem.
Budynek dawnego liceum w Krzemieńcu. Fot. Wikimedia CommonsCC BY-SA 3.0CambronnBudynek dawnego liceum w Krzemieńcu. Fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0/Cambronn
Posłuchaj
  • 25.12.15 Felicja Konarska: „Na Wołyniu, gdzie się urodziłam, był step i dzikie pola (…)”.
  • 26.12.15 Felicja Konarska: „Nie było religii, ponieważ to był świecki dom dziecka, ale nie zabraniali nam się modlić (…)”.

W wieku 6 lat razem z rodziną została wywieziona na daleką północ Rosji. Po trwającej kilka tygodni podróży w koszmarnych warunkach trafiła do łagru, w którym spędziła dwa lata.

– Zanim nastąpiła rzeź na Wołyniu, już nas nie było w Osadzie. Wywieziono nas znienacka i nagle w 1940 roku. Tych, co zostali, w tym dużą część mojej rodziny, w bestialski sposób wymordowali Ukraińcy. Nie wiem, dlaczego stało się to, co się stało – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Po dawnym życiu nie było już śladu, resztę dzieciństwa spędziła w domu dziecka. Do Polski wróciła dopiero w 1946 roku.

– Mieliśmy zarówno polskich, jak i rosyjskich nauczycieli i wychowawców. Nie było religii, ponieważ to był świecki dom dziecka, ale nie zabraniali nam się modlić. Były również urządzane święta z choinką i małymi prezencikami – mówiła Felicja Konarska.  

W swoich wspomnieniach mówiła w Polskim Radiu 24 również o Bożym Narodzeniu spędzanym na Wschodzie, tęsknocie za króciutkim dzieciństwem na Wołyniu i wojennej tułaczce.

Rozmawiała Paulina Kozion.

Polskie Radio 24/dds

tagi: