Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 17.02.2016

35 lat NZS

17 lutego 1981 roku komunistyczne władze zgodziły się na zarejestrowanie Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Była to pierwsza taka organizacja w krajach bloku komunistycznego. Gościem Polskiego Radia 24 był Jarosław Guzy, pierwszy przewodniczący NZS.
Niezależne Zrzeszenie Studentów to największa i najprężniej działająca organizacja studencka w Polsce.Niezależne Zrzeszenie Studentów to największa i najprężniej działająca organizacja studencka w Polsce.www.nzs.org.pl
Posłuchaj
  • 17.02.16 Jarosław Guzy o początkach NZS.

Zrzeszenie powstało 22 września 1980 roku, kiedy po fali ogólnopolskich strajków robotniczych, podpisano słynne Porozumienia Sierpniowe. Umożliwiły one powstanie pierwszego wolnego, niezależnego związku zawodowego Solidarność.

NZS skupiał młodych ludzi dążących do demokratyzacji życia akademickiego i struktur uczelnianych. Gdy 13 listopada sąd odrzucił wniosek o jego rejestrację, w odpowiedzi rozpoczęły się akcje protestacyjne na uczelniach. Po zerwaniu rozmów studentów z delegacją ministerstwa nauki 21 stycznia 1981 roku, został ogłoszony strajk okupacyjny.

Jarosław Guzy, foto: PR24 Jarosław Guzy, foto: PR24

– Kiedy władza zobaczyła, że skala protestu jest coraz większa - kolejne uczelnie wchodząc w nowy semestr zaczynały strajk - zdecydowała się na rejestrację Zrzeszenia – wspominał w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy.

Gość Polskiego Radia 24 skomentował również sprawę dokumentów, które prokuratorzy z IPN odnaleźli w domu gen. Czesława Kiszczaka. Więcej o tej sprawie tutaj.

Polskie Radio 24/IAR

tagi: