Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 03.02.2017

Geneza NSZZ "Solidarność". Zaczęło się w Stoczni Gdańskiej

– Jeśli szuka się genezy Solidarności to należy przypomnieć Grudzień' 70 i pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. Natomiast Solidarność rodziła się w sierpniu 1980 roku podczas strajków w Stoczni Gdańskiej – mówił w pierwszej odsłonie cyklu audycji "Pamiętaj – to Solidarność" Grzegorz Majchrzak, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

Strajk był kolejnym protestem, których fala wzbierała od lipca. - Miały one charakter ekonomiczny i socjalno-bytowy, przy czym pojawiały się niekiedy również inne postulaty, jak zrównania zasiłków ze świadczeniami dla funkcjonariuszy milicji czy żołnierzy Wojska Polskiego – podkreślał gość Polskiego Radia 24. – Władze gasiły tę falę obietnicami podwyżek, jednak były przy tym nieudolne, ponieważ podwyżka w jednym zakładzie pracy, prowadziła do żądań tej samej branży w innym mieście – powiedział Grzegorz Majchrzak.

W sierpniu 1980 roku, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego Annę Walentynowicz, działaczkę wolnych związków zawodowych, dyscyplinarnie zwolniono z pracy. Decyzja dyrekcji była bezpośrednia przyczyną strajku 14 sierpnia 1980 roku. Pierwszym postulatem protestujących robotników było przywrócenie jej do pracy. Strajk kończy się po dwóch dniach – 16 sierpnia. Tego dnia zawiązano Międzyzakładowy Komitet Strajkowy.

– Jeszcze przed zakończeniem tego małego strajku kwestię tę podnosił Lech Wałęsa, natomiast to jeszcze nie jest moment kiedy rodzi się Solidarność przez duże "S". To strajk z 31 sierpnia doprowadza do Porozumienia Gdańskiego i powstania Solidarności – mówił historyk IPN.

W programie również o tym, skąd wywodzi się idea i nazwa "Solidarność". 

Całość rozmowy do odsłuchania w audycji.

Program prowadził Leszek Rysak.

Polskie Radio 24/dds

Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 03.02.2017

Godzina emisji: 21.33