Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 16.05.2017

Lata 80: Powiązania terrorystów ze służbami specjalnymi PRL

Kulisy bliskiej współpracy komunistycznych służb z międzynarodowymi ugrupowaniami terrorystycznymi przez wiele lat należały do najpilniej strzeżonych sekretów PRL. O współpracy służb PRL-u z organizacjami terrorystycznymi mówił w audycji Kulisy Spraw Przemysław Gasztold - politolog, pracownik Biura Badań Historycznych IPN, autor książki „Zabójcze układy. Służby PRL i międzynarodowy terroryzm”.
Polskie służby specjalne w czasach PRL-u współpracowały zdaniem historyków z organizacjami terrorystycznymi.Polskie służby specjalne w czasach PRL-u współpracowały zdaniem historyków z organizacjami terrorystycznymi.Domena publiczna

Dzięki tajnym układom z peerelowskimi służbami cywilnymi i wojskowymi, terroryści czuli się w Polsce bezpiecznie. Omijali procedury wizowe, przysyłali rannych bojowników na odpoczynek, otrzymywali stypendia, otwierali własne firmy, handlowali bronią, a na nielegalnych interesach z państwowymi przedsiębiorstwami zarabiali miliony dolarów. Jak podkreślał Przemysław Gasztold, książka powstała po 9 latach badań w archiwach rządowych oraz IPN-u.

- Służby PRL-u zawarły tajne porozumienie z różnymi organizacjami ekstremistycznymi. Np. organizacja Abu Nidala, która w zamachach zabiła prawie tysiąc osób, miała swoje skrzydło finansowe w Warszawie, na 25. piętrze wieżowca Intraco. Terroryści przekazywali wojskowym wzory najnowszej broni z Izraela. W zamian wywiad wojskowy wykorzystywał firmy, kontrolowane przez terrorystów, do sprzedaży uzbrojenia do Libii, Syrii i Iraku, na których polski przemysł zbrojeniowy zarabiał ogromne pieniądze, które niekoniecznie trafiały do budżetu – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Radykałowie z Bliskiego Wschodu oraz skrajnie lewicowi ekstremiści z Europy Zachodniej traktowali Polskę jako sprawdzonego sojusznika i bezpieczną przystań, gdzie można było skutecznie ukrywać się przed agentami służb zachodnich i w spokoju przygotowywać kolejne zamachy. Według autora skala współpracy z terrorystami była ogromna. – MSW zawarło tajną umowę ze służbą bezpieczeństwa Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Porozumienie to umożliwiało przyjmowanie rannych bojowników, którzy byli przejmowani bez wiz. Według danych MSW w Polsce przebywało kilkadziesiąt osób, które ukrywały się po dokonaniu zamachów. Kilkoro terrorystów przeszło też szkolenia – mówił Gasztold.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Łukasz Kurtz.

Polskie Radio 24/kk

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 16.05.2017

Godzina emisji: 19:18