Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Dominik Panek 17.10.2017

Finał konkursu na ekspozycję stalą w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie

Pracownia MOC Architekci z Katowic wygrała konkurs na ekspozycję stałą w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Ta sama pracownia wygrała w styczniu konkurs na koncepcję architektoniczną muzeum. W PR24 relacja Doroty Piotrowskiej (IAR).

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki podkreślił, że to historyczny moment ponieważ będzie można już przejść do etapu prac budowlanych. - To będzie wyjątkowe muzeum: ponad trzy razy większe do Muzeum Powstania Warszawskiego, multimedialne, nowoczesne. Jestem przekonany, że z czasem może stać się najważniejszym punktem wszystkich wycieczek turystycznych do naszej ojczyzny - powiedział Patryk Jaki. 

Zdaniem sądu konkursowego zwycięska praca wskazała najwłaściwszy kierunek przekształceń i aranżacji przestrzeni muzeum - porządkuje cały teren aresztu, łącząc tradycyjną koncepcję z nowoczesnym spojrzeniem na tematykę muzealnictwa. 

- Praca pozwala na zwiedzanie w oparciu o różne ścieżki zwiedzania, na uwagę zasługuje zróżnicowany i bogaty wachlarz środków wyrazu, ale też powściągliwość w operowaniu środkami ekspozycyjnymi w części przeznaczonej do zachowania i wyeksponowania to jest miejsce straceń, pawilon nr 2, korytarz - uzasadniał przewodniczący sądu konkursowego prof. Andrzej Bulanda. 

Wystawa główna obejmować będzie blisko 7 i pół tysiąca metrów kwadratowych powierzchni i będzie prezentowana w czterech pawilonach. Ekspozycja będzie ukazywać całość polskiego wysiłku niepodległościowego po 1944 roku. - Zaczynamy historią Żołnierzy Wyklętych, ale idziemy dalej pokazujemy historię opozycji lat 50-ych, 60-ych, 70-ych, 80-ych i takich organizacji jak Ruch, KOR, KPN, ROPCiO, wolnych związków zawodowych i fenomenu „Solidarności” - podkreśla dyrektor muzeum Jacek Pawłowicz. Na wystawie będzie można zobaczyć zdjęcia, filmy i pamiątki po największych bohaterach. 
Zwycięska koncepcja architektoniczna pracowni MOC zakłada przebicie więzienia czterema wieżami-świetlikami, które będą doświetlać podziemne kondygnacje muzeum. Wieże obłożone białym marmurem, będą miały wycięte w kamieniu słowa: "Bóg", "Honor", "Ojczyzna" i "Wolność". 

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL powstaje na terenie Aresztu Śledczego, w którym więziono i mordowano żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego. Między 1945 a 1956 rokiem w murach więzienia mokotowskiego zginęli, między innymi, generał Armii Krajowej August Emil Fieldorf pseudonim „Nil”, Zygmunt Szendzielarz pseudonim „Łupaszka” i rotmistrz Witold Pilecki. 

Polskie Radio 24, IAR