Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 06.11.2017

Ucieczki i likwidacja polskich oficerów wywiadu w czasie PRL

W czasach PRL pewna liczba polskich oficerów wywiadu uciekła z Polski. O najgłośniejszych przypadkach ucieczek, a także o tym, czy polskie służby, wzorem służb radzieckich, dążyły do likwidacji "zdrajców", mówił w audycji Kulisy Spraw historyk dr Witold Bagieński z Instytutu Pamięci Narodowej.
Największym piętnem na świadomości Polaków odcisnęła się ucieczka Ryszarda Kuklińskiego.Największym piętnem na świadomości Polaków odcisnęła się ucieczka Ryszarda Kuklińskiego.ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jak podkreślił dr Witold Bagieński, przypadków likwidacji osób, które uciekły za granicę w historii wywiadu PRL nie było zbyt wiele. - O latach 40. i 50. wiemy stosunkowo mało. Jedyny w pełni udokumentowany przypadek to sprawa zabójstwa kapitana Władysława Mroza w 1960 roku pod Paryżem. Oficer ten był nielegałem, przeszedł na stronę francuską – mówił gość.

Dodał, że w późniejszych latach „były przymiarki do zabójstwa uciekiniera, który był absolwentem I roku szkoły wywiadu w Starych Kiejkutach - podporucznika Andrzeja Kopczyńskiego - natomiast tych zamiarów nie udało się wcielić w życie”.

Jak dodał dr Bagieński, spośród wielu ucieczek - jego zdaniem – „największym piętnem na świadomości Polaków odcisnęła się ucieczka Ryszarda Kuklińskiego.

- Jeżeli spojrzymy szerzej to właśnie ucieczka Ryszarda Kuklińskiego wydaje się najpoważniejszą sprawą, sprawą największego kalibru – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jerzy Jachowicz.

Polskie Radio 24/pr

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 6.11.17

Godzina emisji: 19:10