Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 08.12.2017

NBP upamiętnił kolejnego z żołnierzy niezłomnych

Do rąk kolekcjonerów trafiła srebrna dziesięciozłotówka poświęcona Henrykowi Glapińskiemu, pseudonim „Klinga”. W ten sposób Narodowy Banki Polski  rozpoczął świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. O upamiętnieniu mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Jaroszek z Narodowego Banku Polskiego.

Kapitan Henryk Glapiński „Klinga” podczas II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej, był także więźniem obozu Gross Rose. Po 1945 roku nie złożył broni. Wstąpił do antykomunistycznej organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie i przyjął pseudonim „Klinga”. Został komendantem Powiatu Radomsko KWP, a komendant główny organizacji Stanisław Sojczyński „Warszyc” mianował go swoim adiutantem. Jedną z jego najbardziej znanych akcji był szturm na Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa w Radomsku w nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 roku. Uwolniono stamtąd 57 żołnierzy podziemia.

Jak podkreślała Barbara Jaroszek, moneta z Henrykiem Glapińskim jest kolejną z serii „wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. – To srebrna dziesięciozłotówka i czwarta postać upamiętniona w tej serii. NBP dokonał po konsultacjach wyboru 24 postaci, którym będą poświęcone monety. Moneta trafi do kolekcjonerów w nakładzie 15 tysięcy sztuk – wskazywała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Henryk Glapiński został aresztowany w sierpniu 1946 roku, w wyniku prowokacji UB. W grudniu skazano go na karę śmierci. Wyrok przez rozstrzelanie został wykonany 19 lutego 1947 w łódzkim więzieniu. Szczątki „Klingi” do dziś nie zostały odnalezione. W 1992 roku łódzki sąd unieważnił wyrok z 1946.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Arkadiusz Augustyniak.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 08.12.2017

Godzina emisji: 13:35