Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 12.08.2018

Miasto, które zbuntowało się przeciwko rosyjskiemu zaborcy

Powstanie Republiki Ostrowieckiej, działalność duszpasterzy, których odwaga przyczyniła się do odzyskanie przez Polskę niepodległości, a także ważna i symboliczna data 3 listopada 1918 roku. Audycja „Słowem Niepodległa” gościła w Ostrowcu Świętokrzyskim, skąd Małgorzata Głogowska i jej rozmówcy przedstawili losy jego mieszkańców na drodze do suwerenności.
Posłuchaj
  • 12.08.18 Waldemar Brociek: „Republika Ostrowiecka była ważnym okresem dla lokalnej społeczności (…)”.
Czytaj także

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Ostrowcu Świętokrzyskim jest Pałac Wielopolskich, który obecnie jest siedzibą filii Muzeum Historyczno-Archeologicznego. Ewa Działowska, dyrektor muzeum, przyznała, że w pałacu pojawiało się wielu znamienitych gości, m.in. kpt. Charles de Gaulle, który przebywał tu w 1920 roku.

– Miało to miejsce tuż przed Bitwą Warszawską. de Gaulle był ówcześnie członkiem francuskiej delegacji wojskowej. Przez niemal cały czas swojego istnienia pałac pełnił i wciąż pełni funkcje kulturalną dla naszego miasta – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Waldemar Brociek, kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa, podkreślił, że mieszkańcy dzisiejszego Ostrowca Świętokrzyskiego bardzo mocno wyczekiwali na odzyskanie przez Polskę niepodległości i wyrwanie się spod jarzma zaboru rosyjskiego. Przyznał, że pierwsze oznaki, wskazujące na możliwość zniesienia panowania cara na ziemiach polskich, można było zauważyć w 1917 roku.

– Wtedy to wybuchła wojna domowa w Rosji. Samorząd ostrowiecki odegrał bardzo dużą rolę w przygotowaniu miejscowej ludności do nowych czasów. Już w 1918 roku uchwały podejmowane przez Radę Miasta zawierały hasła wyzwolenia wszystkich ziem polskich – przypomniał.

Jedną z najważniejszych dat dla Ostrowca Świętokrzyskiego był dzień 3 listopada 1918 roku. Wtedy to miasto odzyskało niepodległość. Doszło do zebrania Rady Miejskiej, która powołała Komitet Kierujący, składający się z przedstawicieli różnych ugrupowań. Przejął on majątek po Austriakach. – Rozbrojono również żołnierzy, którzy pociągami opuszczali ziemię ostrowiecką – wskazał Waldemar Brociek.

Istotnym okresem w walce o niepodległość Ostrowca było proklamowanie 27 grudnia 1905 roku Republiki Ostrowieckiej. Powstała na fali strajków, wieców i manifestacji ulicznych, podczas rewolucji w Królestwie Polskim. Wezwano do likwidacji carskiej administracji, a także do tworzenia samorządu rewolucyjnego. Republika upadła w połowie stycznia 1906 po wkroczeniu do Ostrowca wojsk rosyjskich.

– Co prawda Republika utrzymała się tylko dwa tygodnie, ale ważne było to, że władzę przejęła polska ludność. Bardzo mocno zaczęła rozwijać się oświata i różne stowarzyszenia. Był to moment przebudzenia narodowego. Pewnych zmian Rosjanie nie byli już w stanie cofnąć. To zaowocowało w okresie I wojny światowej. Społeczeństwo było gotowe do tego, by walczyć o swoje prawa – podkreślił Waldemar Brociek.

Na temat drogi ziemi ostrowieckiej do odzyskania niepodległości mówił również Zbigniew Pękala, regionalista i członek honorowy Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Audycję „Słowem Niepodległa” prowadziła Małgorzata Głogowska.

Polskie Radio 24/db

------------------------

Data emisji: 12.08.18

Godzina emisji: 11.06