Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Tomasz Kamiński 10.12.2010

Rewolucja w mieszkaniach socjalnych

Jeśli zabraknie mieszkań socjalnych dla eksmitowanych ludzi, gmina będzie od 2011 r. wynajmować dla nich mieszkania na rynku.
Rewolucja w mieszkaniach socjalnychfot. SXC

Jeśli tego nie zrobi, właściciel budynku będzie mógł żądać od samorządu odszkodowania za to, że nie mógł przeprowadzić eksmisji. Dopóki bowiem gmina nie zapewni mieszkania socjalnego lub - według nowych przepisów - tymczasowo wynajmowanego, posiadacz kamienicy nie może nikogo wyrzucić.

Z jednej strony zatem osobom, którym sąd nie przyznał w wyroku eksmisyjnym prawa do lokalu socjalnego, trzeba zapewnić pomieszczenie tymczasowe. Z drugiej niestety, przepisy dotyczące tych pomieszczeń są nieprecyzyjne.

Może się tojednak w końcu zmienić. W Sejmie odbędzie się niebawem pierwsze czytanie projektu, który ma to zmienić. Chodzi senacką propozycję nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów. Nowa ustawa ma wejść w życie przed wakacjami w 2011 r.

Na temat zmian z senatorem Markiem Trzcińskim rozmawia Justyna Golonko.

Projekt zakłada, że gminy będą musiały udostępnić pomieszczenia tymczasowego eksmitowanemu lokatorowi, czy tego chcą czy nie.

Tak, gminy będą musiały wskazywać takie pomieszczenie tymczasowe. Te pomieszczenia będą dla osób, którym nie przysługują pomieszczenia socjalne.

Jednak od zmiany przepisów lokali nie przybędzie. Gminy już teraz maja poważne problemy finansowe, są zadłużone. Wiele z nich nie będzie mogło pozwolić sobie na dodatkowe inwestycje mieszkaniowe.

Dlatego gmina będzie mogła najmować takie lokale. Różnica do przepisów dotychczasowych, że umowy na lokale tymczasowe będą zawierane na czas określony. Zatem prawa najemców będą znacznie ograniczone w porównaniu z tym, na co mogą liczyć korzystający z pomieszczeń socjalnych.

Na jaki czas będzie zawierana umowa najmu z lokatorem?

Senat chce, by było to 12 miesięcy. W tej sprawie prowadzono gorącą dyskusję. Bowiem część senatorów wychodziła z założenia, że ten okres powinien być krótszy, na sześć miesięcy lub nawet trzy. Ostatecznie przyjęto rozwiązanie dwunastomiesięczne.

Jakie będzie praktyczne znaczenie tego projektu? Czy rozwinie się rynek tanich mieszkań do wynajmu?

Pojawi się rynek mieszkań najmowanych na krótko. Będzie nawet w interesie gmin, aby nie budować a wynajmować rynku, gdyż będzie to tańsze. Stworzono preferencyjne warunki budowy takich mieszkań, Bank Gospodarstwa Krajowego udziela preferencyjnych kredytów. Bardzo wiele gmin obecnie realizuje tego typu inwestycje.

Dodatkowo właściciele mieszkań do wynajmu, dzięki nowym przepisom byliby spokojniejsi. Gdyby bowiem gmina nie udzieliła pomieszczenia tymczasowego, to mogliby oni wystąpić do sąd o odszkodowanie.

Jest to ryzyko. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie zarówno mieszkania socjalnego jak i mieszkania tymczasowego. Dlatego, gdy tych mieszkań nie będzie lub gmina nie przeznaczy pieniędzy na wynajem, wówczas podmiot niemogący wyeksmitować, ma prawo żądać odszkodowania. Takie sytuacje już w tej chwili mają miejsce.

tk