Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 31.01.2016

IPN wraz z rządem zdekomunizują polskie ulice

Ponad 1000 ulic w całej Polsce będzie miało nowych patronów. Senat chce, by z tytułów ulic zniknęły nazwiska osób, daty i określenia związane z poprzednim systemem. Projekt odpowiedniej ustawy trafił już do Sejmu. W prace zaangażowany jest również Instytut Pamięci Narodowej. Przygotował on propozycje nazw związanych z wybitnymi osobami, których zasługi warto upamiętnić.
Ulica gen. Augusta Emila Fieldorfa Nila na warszawskim Gocławiu, w latach 1976-89, nosiła nazwę Bolesława BierutaUlica gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” na warszawskim Gocławiu, w latach 1976-89, nosiła nazwę Bolesława Bierutawikipedia.com
Posłuchaj
  • 31.01.16 Karolina Kolbuszewska: „Naszym celem jest to, by wartościowe postacie historyczne zaistniały w świadomości historycznej Polaków (…)”.

Zgodnie z nową ustawą nazwy z czasów PRL-u unieważnią wojewodowie. Gminy na zmiany dostaną dwa lata. Z danych IPN wynika, że w Polsce około 1500 ulic i placów ma patronów związanych z PRL-em.

– W 2013 roku IPN przystąpił do akcji edukacyjnej mającej na celu promowanie patronów, których sylwetki mogą stać się wzorem i być wartościowymi dla wielu Polaków – podkreśliła Karolina Kolbuszewska kierownik Sekcji Edukacji Historycznej IPN.

Dekomunizacja nazw ulic nie odbije się na kieszeniach i na kontach ich mieszkańców. Wymiana dokumentów oraz wpisów do ksiąg wieczystych z powodu dekomunizacji nazw ulic będzie zwolniona od opłat urzędowych i skarbowych.

– Obecna akcja wymiany patronów ulic jest drugą, w którą zaangażował się IPN. Pierwsza miała miejsce w latach 2007-2009. Jednak jej oddźwięk był znikomy. Uważam, że wpływ na taki stan rzeczy mogły mieć wtedy koszty i komplikacje z tym związane – powiedziała Karolina Kolbuszewska.

Od 2013 roku IPN wydaje serię „Patroni naszych ulic”. Są to specjalne książeczki poświęcone postaciom historycznym XX wieku, które na trwałe zapisały się w walce o niepodległość Polski. Pierwsze wydanie dotyczyło osoby Augusta Emila Fieldorfa, ps. Nil. Obecnie jest ich już 32.

– Książeczki te, poprzez umieszczanie ich w skrzynkach pocztowych, mają docierać do mieszkańców ulic, którym te postacie patronują. Chcieliśmy, by ludzie wiedzieli z jakiego powodu dany patron jest wartościowy i dlaczego zaistniał w naszej historii – dodała Karolina Kolbuszewska.

Z książeczkami w wersji elektronicznej można zapoznać się pod adresem: pamiec.pl/pa/biblioteka-cyfrowa/patroni-naszych-ulic?page=0

Więcej o samej akcji „Patroni naszych ulic” na www.pamięć.pl

Polskie Radio 24/db/pj

tagi: