Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Marta Kawalec 08.09.2017

Przyszłość świata robotów

Elastyczne, lekkie roboty, które niczym klocki lego dają się składać w większe struktury to przyszłość, której została poświęcona praca w „Science Robotics”. Czy roboty zabiorą pracę ludziom i będą mogły ich zastąpić? Gościem audycji Zdziwienie tygodnia był Rafał Chojecki z Instytutu Automatyki i Robotyki Politechniki Warszawskiej.

Takie wynalazki to zdaniem gościa audycji szukanie nowych kierunków w robotyce. - To, o czym napisano w publikacji „Science Robotics” to roboty modułowe, które składać można z kilku lub kilkunastu części zawierających elementy napędowe, sterujące i zasilające. Można je wówczas konfigurować w zależności od potrzeb, tworząc np. bazę mobilną - tłumaczył Rafał Chojecki.

Naukowcy podkreślają, że wspomniane roboty zostały tworzone z powszechnie dostępnych materiałów, a napędzać można je np. bateriami. Ich elastyczne części umożliwiają im zaś chwytanie delikatnych obiektów, dzięki czemu mogą się przydać między innymi w przemyśle lub w chirurgii. Zdaniem eksperta takie elastyczne roboty zostały już wdrożone, a na ich bazie buduje się lekkie i tanie operatory.

- Roboty konsumenckie i przemysłowe mają ułatwiać życie oraz odciążać człowieka od prac niebezpiecznych, uciążliwych i monotonnych. W przypadku robotów konsumenckich, takie wynalazki powinny być niedrogie, jednak przez to nigdy nie będą tak niezawodne jak przemysłowe - dodał ekspert.


Polskie Radio 24/kawa

Więcej audycji z cyklu Zdziwienie Tygodnia

____________________ 

Data emisji: 7.09.2017

Godzina emisji: 22:14