Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 05.01.2015

Kim byli Trzej Królowie?

Objawienie Pańskie, nazywane często świętem Trzech Króli, to upamiętnienie ukazania się Boga światu i hołdu złożonego przez mędrców Jezusowi Chrystusowi. Przekaz biblijny nie określa jednak precyzyjnie, kim byli przybysze ze Wschodu.
Pokłon Trzech Króli, rycina Heinricha HofmannaPokłon Trzech Króli, rycina Heinricha Hofmannawikipedia.com
Posłuchaj
  • 01.05.15 Ks. Krzysztof Ołdakowski: „Powszechnie uznawano ich za magów (…)”
  • 05.01.15 Piotr Wysocki: „Aktorami w Orszaku Trzech Króli są zwykli ludzie (…)”

Ks. Krzysztof Ołdakowski mówił w Polskim Radiu 24 o postaciach opisywanych w Ewangelii św. Mateusza.

Ks.
Ks. Krzysztof Ołdakowski, foto: PR24/PJ

– Wiadomo tyle, że „królowie” przybyli ze Wschodu. Powszechnie uznawano ich za magów, ponieważ greckie słowo „magos” oznacza kapłana, uczonego i znawcę snów. Przybysze prawdopodobnie nie byli więc królami. Ta koncepcja pojawiła się dopiero w czasach św. Cezarego z Arles – tłumaczył ks. Ołdakowski .

Określenia „Trzej Królowie” zostało po raz pierwszy użyte w VI wieku właśnie przez św. Cezarego z Arles.

Podróż każdego człowieka

Red. naczelny Redakcji Katolickiej Polskiego Radia tłumaczył również, czym jest metafora wędrówki Trzech Króli.

– Ta podróż jest klasycznym przykładem wędrówki człowieka w poszukiwaniu Boga. Pojawia się gwiazda, która dla mędrców była oczywistym znakiem czegoś niezwykłego – byli astrologami. W swoim spojrzeniu na rozgwieżdżone niebo widzieli ślad boskiej ingerencji i za nim poszli – wyjaśniał Gość PR24.

K+M+B, czyli…

Podczas uroczystości Objawienia Pańskiego w kościołach święcona jest kreda, którą wierni później wypisują na drzwiach swoich dniach formułę „K+M+B”. Gość Polskiego Radia 24 zaznaczał, że nie jest to skrót od imion mędrców ze Wschodu – Kacpra, Melchiora i Baltazara.

– To, co wypisujemy na drzwiach naszych domów, nie odnosi się bezpośrednio do imion trzech króli. Formuła jest skrótem od łacińskiego zdania „Christus mansionem benedicat”, czyli „Niech Chrystus błogosławi ten dom” – mówił rozmówca PR24.

Ks. Krzysztof Ołdakowski podkreślał w PR24, że święto Trzech Króli to uroczystość mocno zakorzeniona w chrześcijaństwie. W Polsce od 2011 roku 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy.

Orszak Trzech Króli

W Święto Objawienia Pańskiego 2015 roku, Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 332 miejscowości w Polsce i 15 miast za granicą. W ubiegłym roku w Orszaku wzięło udział ponad 700 tysięcy ludzi w ponad 170 miastach i miejscowościach w całej Polsce.

Żywe wielbłądy, królowie w prawdziwych koronach, małżeństwo z malutkim dzieciątkiem. Dodatkowo dzielenie się opłatkiem, rozdawanie wypiekanych domową metodą ciast. Każdy, kto weźmie udział 6 stycznia w Orszaku Trzech Króli nie tylko będzie mógł uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu kulturalno-religijnym, lecz także otrzymać specjalny certyfikat.

– Idziemy całymi rodzinami – od dziadka do wnuczka. Fenomen Orszaku Trzech Króli polega na tym, że robią go ludzie, których nikt do tego nie zmusza, dla ludzi, którzy po prostu chcą przyjść. Kluczem jest to, czy znajdują się osoby, które chcą go zrobić – powiedział w PR24 Piotr Wysocki , z Fundacji Orszak Trzech Króli.

PR24/mp/dds