Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 06.01.2016

Boże Narodzenie w tradycji wschodniej

Prawosławie nie przyjęło reformy kalendarza wprowadzonej przez papieża Grzegorza XIII w 1582 roku. Dlatego Wigilia prawosławna obchodzona jest w 13 dni po katolickiej. O Bożym Narodzeniu w tradycji wschodniej mówił w Polskim Radiu 24 ks. Henryk Paprocki.
Kolędnicy na UkrainieKolędnicy na Ukrainiewikipedia.com
Posłuchaj
  • 06.01.16 Ks. Henryk Paprocki: „Celem postu jest uświadomienie człowiekowi, że Chrystus przychodząc na świat ogołocił się i przyjął postać sługi (…)”.

Boże Narodzenie poprzedza 40-dniowy post, w którym obowiązuje zakaz spożywania potraw mięsnych oraz wszystkich odzwierzęcych produktów.

– Ten surowy post wynika z faktu, że narodzenie Chrystusa jest nazywane w tradycji prawosławnej zimową paschą. Jest on wzorowany na Wielkim Poście. Jego celem jest uświadomienie człowiekowi, że Chrystus przychodząc na świat ogołocił się i przyjął postać sługi. W poście natomiast naśladujemy go – powiedział ks. Henryk Paprocki.

W czasie Bożego Narodzenia chrześcijanie stają wobec tajemnicy wcielenia. Bóg staje się człowiekiem, aby człowiek mógł stać się Bogiem – to myśl, którą prawosławie bardzo mocno akcentuje.

– To patrystyczne adagium bazuje na wersecie z Pisma św.: „Ja rzekłem: Wszyscy jesteście Bogami. Wszyscy jesteście synami Najwyższego” – mówił gość Polskiego Radia 24. 

Audycję przygotowała Małgorzata Glabisz-Pniewska.

Polskie Radio 24/dds/pj

tagi: