Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 30.05.2016

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego obchodzimy 30 maja od 2006 roku. To uhonorowanie tych osób, które zdecydowały się na stworzenie dla opuszczonych i osieroconych dzieci domu. Przy tej okazji Anna Choszcz-Sendrowska (Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce) mówiła o potrzebie rodzin zastępczych i działaniu Wiosek Dziecięcych.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneflickr/nico.cavallotto
Posłuchaj
  • 30.05.16 Anna Choszcz-Sendrowska: „Potrzebujemy nowych rodziców SOS (…)”.

W Polsce mamy 78 tys. dzieci, które są pozbawione opieki rodzicielskiej., a 20 tys. z nich żyje w instytucjonalnych formach opieki. Część z nich znajduje rodzinę dzięki Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce. W Polsce działają cztery takie miejsca, gdzie dzieciaki znajdują dom.

– Wioska dziecięca to osiedle domów jednorodzinnych. W każdym z tych domów działa oddzielna rodzina SOS, która składa się z mamy i taty SOS albo samej mamy SOS oraz dzieci porzuconych, najczęściej z bagażem ciężkich doświadczeń. Rodzinom SOS pomagają na co dzień specjaliści – psycholodzy i pedagodzy – tłumaczyła Anna Choszcz-Sendrowska.

Wioski Dziecięce SOS działają już w 135 krajach i mają 75-letnią tradycję. W Polsce pierwsza wioska powstała w 1984 roku w Biłgoraju. Oprócz tego Stowarzyszenie tworzy domy młodzieży, rodzinne domy czasowego pobytu, a także „małe przedszkola” na terenach wiejskich. Ruszyła również ogólnopolska kampania „Szukamy mamy”, która rekrutuje Rodziców SOS.

– Szukamy ludzi „nieidealnych”, ale dojrzałych życiowo. Jeśli ktoś ma wątpliwości, to jest to oznaka dojrzałości. Także mówimy w tej kampanii, że jeśli myślicie, żeby do nas przyjść, to się zgłoście. A my wam powiemy, czy się nadajecie – mówił gość Polskiego Radia 24.

Z Anną Choszcz-Sendrowską rozmawiał Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/dds/pj

tagi: