Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 02.06.2017

Blisko 2 tysiące książek trafi do Polaków na Litwie

W piątek rusza na Litwę transport książek IPN. Wydawnictwa Instytutu otrzymają wszystkie polskie szkoły i – m.in. – polskie biblioteki. To pierwsza tego typu akcja Instytutu Pamięci Narodowej skierowana do Polaków mieszkających na dawnych Kresach Rzeczypospolitej. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówili prezes IPN, Jarosław Szarek oraz konsul generalny RP na Litwie, Stanisław Cygnarowski.

Na Litwę wysłane zostaną m.in. biuletyny IPN, album „Ku Ostrej Bramie” autorstwa Pawła Rokickiego oraz seria „Patroni naszych ulic”. Do Wilna pojedzie także najnowsza książka Instytutu o Żołnierzach Wyklętych pod red. Kazimierza Krajewskiego i Tomasza Łabuszewskiego – „Wyklęci 1944-1963” oraz książka „Sowiecki aparat represji wobec litewskiego i polskiego podziemia 1944-1945”.

Jak zaznaczył Jarosław Szarek, Litwa, Wileńszczyzna to ziemie bardzo związane z historią Polski. – Nie możemy zostawić naszych rodaków samych, tym bardziej, że chcą podtrzymywać te więzi – mówił. Podkreślił, że obecność IPN na Litwie trwa od wielu lat. W Wilnie działa m.in. Przystanek Historia: miejsce spotkań, dyskusji i popularyzacji historii. Podobne akcje Instytut przeprowadza także na Ukrainie, Białorusi, czy w zachodniej Europie. – 1/3 Polaków, blisko 60 mln mieszka poza granicami państwa, IPN również o nich pamięta – przekonywał.

 Stanisław Cygnarowski mówił, że książki trafią do ponad 70 szkół z polskim językiem nauczania, w których nie ma lekcji historii Polski. – Każda pomoc, materialna forma wiedzy, docierająca do chętnych jest bardzo potrzebna i będzie bardzo przydatna – wyjaśniał. Dodał, że wspólne dziedzictwo jest inaczej rozumiane w Polsce i na Litwie, dlatego dopełnienie wiedzy i ukazanie polskiego punktu widzenia jest bardzo ważne.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.    

Polskie Radio 24/ip

____________________ 

Data emisji: 02.06.2017

Godzina emisji: 10:45