Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 17.12.2017

Chanuka – czas zadumy nad tradycją

Chanuka jest jednym z najradośniejszych świąt żydowskich, obchodzonym przez osiem dni. Każdego z nich po zapadnięciu zmroku Żydzi zapalają jedną świecę na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku - chanukiji. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika znajduje się szames - świeczka, od której płomienia odpala się kolejne. Nazwa święta pochodzi od czasownika chanach oznaczającego poświęcać, inaugurować. O chanukowych tradycjach mówił w Polskim Radiu 24 rabin Szalom Ber Stambler.
Posłuchaj
  • 17.12.2017 Szalom Ber Stambler: „Najważniejszą tradycją jest zapalenie świec chanukowych”.

Chanuka, jak podkreślają przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, to czas zadumy nad tradycją, ale również zabawy i radości, zwłaszcza dla najmłodszych. Najpopularniejszą zabawą chanukową dla dzieci jest tzw. drejdel, czyli czworoboczny bączek. Na jego ściankach znajdują się cztery hebrajskie litery: n, g, h, f/sz, które są pierwszymi literami zdania „Nes gadol haja szam”, co oznacza „Cud wielki zdarzył się tam”.

Jak podkreślał Szalom Ber Stambler, najważniejszą tradycją jest zapalenie świec chanukowych. –Ważne, by dzielić z innymi to dobre światło, czyli światło tolerancji i wolności religijnej. To jest wielki przekaz i wsparcie dla wszystkich ludzi. Jeśli chodzi o dobre uczynki, to nie zadawalajmy się tym, co było wczoraj. Święto chanuki to jest święto dzieci i wychowania. Tradycją chanukową jest dawanie pieniędzy dzieciom, by mogły wykonać dobre uczynki i przekazać potrzebującym – powiedział rabin.

W czasie chanuki dzieci są także obdarowywane prezentami. Tradycyjne potrawy chanukowe to m.in. przyrządzane na oleju na pamiątkę cudu placki ziemniaczane zwane lateks oraz nadziewane np. konfiturami pączki

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24

__________________

Data emisji: 17.12.17

Godzina emisji: 14:33