Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 23.05.2018

"Z nominacjami kardynalskimi jest trochę jak z sondażami politycznymi"

„Papieski jałmużnik arcybiskup Konrad Krajewski otrzyma godność kardynała” - ogłosił w niedzielę Franciszek w południe podczas spotkania z wiernymi w Watykanie. Wraz z 54-letnim polskim arcybiskupem kardynałami zostanie łącznie 14 dostojników z całego świata. O nowych nominacjach kardynalskich mówili w audycji Terlikowski Na Froncie ks. Przemysław Śliwiński (rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej) i Dariusz Bruncz (portal Ekumenizm.pl).
Abp Konrad KrajewskiAbp Konrad Krajewskihttp://episkopat.pl
Posłuchaj
  • 23.05.2018 ks. Przemysław Śliwiński i Dariusz Bruncz o nominacjach kardynalskich.
Czytaj także

Konsystorz odbędzie się 29 czerwca, w uroczystość świętych Piotra i Pawła. Arcybiskup Krajewski jest jednym z najbliższych współpracowników Franciszka. Realizuje wiele papieskich inicjatyw dobroczynnych, opiekując się biednymi i bezdomnymi oraz migrantami. To pierwszy Polak mianowany kardynałem przez Franciszka.

Nominację kardynalską na piątym konsystorzu w tym pontyfikacie otrzymają między innymi chaldejski patriarcha Bagdadu Louis Raphael Sako, prefekt Kongregacji Nauki Wiary arcybiskup Luis Ladaria, wikariusz diecezji rzymskiej abp Angelo De Donatis, zastępca sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej abp Angelo Becciu, abp Karaczi w Pakistanie Joseph Coutts, biskup portugalskiej diecezji Leiria-Fatima Antonio dos Santos Marto i abp włoskiego miasta L'Aquila Giuseppe Petrocchi.

Zdaniem ks. Przemysława Śliwińskiego w kolegium kardynalskim pojawia się coraz więcej narodowości. – Z nominacjami kardynalskimi jest trochę jak z sondażami politycznymi – nie można na podstawie jednej puli nominacji odczytywać znaków czasów. Trzeba patrzeć na nie w kontekście pontyfikatu papieża, a najlepiej całego XX i XXI wieku. Od II wojny światowej mamy umiędzynarodowienie kolegium kardynalskiego. Teraz mamy 58 proc. kardynałów spoza Europy. Papież Franciszek to kontynuuje, bowiem to on zwiększył ten procent. Wzrasta liczba krajów reprezentowanych przez kardynałów, teraz jest to 65 państw – mówił duchowny.

Według Dariusza Bruncza obecne nominacje kardynalskie to odpowiedź na to jak realnie wygląda dzisiaj chrześcijaństwo. – Teraz sensacją jest to ilu kardynałów z Europy mianuje papież Franciszek. Jest ich coraz mniej. Istotne jest mianowanie kardynałów spośród kościołów mniejszościowych – symbolizują one wspólnoty, które żyją często w trudnych warunkach, np. w Pakistanie. Wcześniej były kapelusze kardynalskie przyznawane ze względu tradycję, a teraz mamy do czynienia z katolicyzacją Kościoła, czyli duchem powszechności. Ten sam ruch widać w organizacjach ekumenicznych. Wszystkie ważne wydarzenia związane z misyjnością są poza Europą – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tomasz Terlikowski.

Polskie Radio 24/PAP/cd

Terlikowski na froncie - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 23.05.2018

Godzina emisji: 20:06