Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 09.11.2014

Charlie Chaplin – legenda kina niemego

Charles „Charlie” Spencer Chaplin to największa postać epoki kina niemego, ikona kultury i legendarny komik. O jego życiu i twórczości w Polskim Radiu 24 opowiadał Andrzej Bukowiecki, krytyk filmowy.
Charlie Chaplin  legenda kina niemegoflickr/Insomnia Cured Here
Posłuchaj
  • 09.11.14 Andrzej Bukowiecki „Podstawą komediodramatu jest wiedza o ludziach i życiu (…)”

Nieśmiertelne kreacje aktorskie w takich filmach jak „Brzdąc”, „Gorączka złota”, „Dyktator” sprawiły, że Charlie Chaplin stał się nie tylko legendą kina niemego, lecz także ikoną kultury.

– Chaplin był jednym z wielu komików kina niemego tej złotej ery burleski lat 20-tych. Był jednym z wielu wybitnych postaci filmowych tamtej epoki. A jednak nie Buster Keaton czy Flip i Flap, tylko właśnie Charlie Chaplin stał się ikoną kultury. To postać wymieniana jednym tchem z Marlin Monroe, Elvisem Presleyem, Zbyszkiem Cybulskim czy Jimem Morrisonem. Najczęściej taka sława ikony dosięga pośmiertnie kogoś, kto był wybrańcem bogów – powiedział Andrzej Bukowiecki.

Kim był Charlie Chaplin?

Aktor był mocno doświadczony przez los. To właśnie jego trudne doświadczenia życiowe stanowią podstawę wyśmienitości wykreowanej tragikomicznej postaci.  Za ciasny surdut, za wielkie spodnie, laseczka, melonik, charakterystyczny wąsik – to główne atrybuty tego znakomitego komika.

– On wymyślił siebie w tym przedziwnym kostiumie. Ludzie zaczęli utożsamiać postać przez niego graną w filmach z nim samym. Pochodził z biednej, angielskiej rodziny. Matka popadła w chorobę psychiczną, ojciec w alkoholizm, a młody Charlie musiał przejąć rolę tego, który utrzymywał dom. Był to człowiek, dla którego problemy prostego człowieka nie były obce – stwierdził gość PR24.

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz