Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 03.09.2016

Cała Polska czyta „Quo vadis”

Przetłumaczona na ponad 50 języków i jedna z najbardziej znanych polskich powieści na świecie. „Quo vadis”, dzieło, za które Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1905 roku literacką nagrodę Nobla i stał się pisarzem o światowej renomie. W sobotę w całej Polsce odbyła się kolejna odsłona akcji Narodowego Czytania. Z okazji ustanowienia przez Sejm i Senat Roku Henryka Sienkiewicza, to właśnie „Quo vadis” stało się bohaterem wydarzenia.
Posłuchaj
  • 03.09.16 prof. Maria Olszewska: „Henryk Sienkiewicz miał kapitalne przygotowanie historyczne (…)”.

W sobotę w kilkuset miejscowościach publiczne odczytano fragmenty powieści prezentującej panoramę Rzymu czasów cesarza Nerona. W warszawskim Ogrodzie Saskim w akcję włączyła się Para Prezydencka, która zainaugurowała przedsięwzięcie. Wzięli w nim udział także znani aktorzy, m.in. Małgorzata Kożuchowska, Olgierd Łukasiewicz, czy Jan Nowicki.

– Zarówno „Quo vadis”, jak i pozostałe powieści Sienkiewicza, czytamy nie tylko ze względu na toczącą się w nich akcję, ale również dla poznania walorów jego warsztatu. Wypracował on niezwykły styl wypowiedzi. Język jego utworów jest bardzo plastyczny i pozwala na to, by czytelnik poczuł się jak uczestnik rozgrywających się wydarzeń – podkreśliła prof. Maria Olszewska, literaturoznawczyni z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Lektura „Quo vadis” została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Głosy można było oddawać także na: "Chłopów" Władysława Reymonta, "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego oraz "Popioły" Stefana Żeromskiego.

– Henryk Sienkiewicz ma oczywiście swoich zwolenników i przeciwników. Dla jednych zalicza się do najwybitniejszych polskich pisarzy, stanowi wręcz naszą narodową marką. Jego przeciwnicy zarzucają mu natomiast, że swoimi dziełami zabijał polski umysł i usypiał naród – powiedziała prof. Maria Olszewska.

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Tegoroczna edycja nawiązuje do przypadającej w 206 r. 170. rocznicy urodzin i 100. rocznicy śmierci polskiego noblisty.

Ponadto w audycji prof. Maria Olszewska omówiła także życie i twórczość Henryka Sienkiewicza.

Polskie Radio 24/db

_________________

Data emisji: 03.09.16

Godzina emisji: 16:15