Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 21.06.2018

Józef Szajna: życie wybitne

W czerwcu 2018 roku mija 10 rocznica śmierci Józefa Szajny. W audycji Rozmowa Kulturalna przypominamy twórczość artysty, którego w tak dużym stopniu uformowała historia XX wieku.
Posłuchaj
  • 20.06.18 Rozmowa kulturalna: twórczość Józefa Szajny

W 1939 r. Józef Szajna miał 17 lat, był przed maturą. Wojna dotknęła go w najbardziej czułym momencie życia. Zmobilizowany gimnazjalista wziął udział w kampanii wrześniowej. Był jednym z obrońców Lwowa, świadkiem wkroczenia Armii Czerwonej na ziemie polskie.

Poszukiwany przez hitlerowców Szajna ukrywał się, potem próbował przedostać się do Armii Polskiej na Zachodzie. Na Węgrzech został aresztowany. Potem były więzienia na Słowacji, w Polsce i transport do Auschwitz. Z 5 lat i 8 miesięcy wojny 4,5 roku spędził w więzieniach i obozach.

Józef Szajna, jako były więzień Auschwitz, przez całe życie pozostał konsekwentnym i czynnym świadkiem okrucieństw II Wojny Światowej. Jednocześnie był ważnym uczestnikiem procesu pojednania.

Jak mówił - życie zmieniał w obraz. Niejednokrotnie tworzył  obrazy nawiązujące do przeżytej traumy obozowej, niekiedy jednak zdobywał się na niemal całkowite od niej oderwanie, tworząc na przykład erotyki. Niezwykły potencjał twórczy Szajny stanowił dla niego imperatyw działania. Powstawały environmenty, obrazy, kolaże, rysunki, szkice.

Więcej w audycji.

Goście PR24: dr Justyna Napiórkowska – historyk sztuki, Tomasz Zadróżny – kulturoznawca, aktor, koordynator projektu SDK.

Rozmowa kulturalna w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 21.06.2018

Godzina emisji: 23:37