Martin Ruszkiewicz 17.12.2013

Uniwersjada: Jan Szymański znów na podium!

Jan Szymański (AZS Poznań) zdobył srebrny medal 26. Zimowej Uniwersjady w łyżwiarskim wyścigu na 1000 m. Polacy mają już 17 medali: sześć złotych, osiem srebrnych oraz trzy brązowe.

Polak uzyskał czas 1.10,30 i do zwycięzcy Włocha Mirko Nenziego stracił 0,98 s. Trzeci był reprezentant Tajwanu Ching-Yang Sung - 1.10,64. Nenzi pobił rekord Uniwersjady należący od 2007 roku do jego rodaka Enrico Fabrisa o 0,36 s.

Lokaty pozostałych biało-czerwonych: Piotr Puszkarski (AWF Kraków) - 19, Patryk Wójcik (Uniwersytet Wrocławski) - 23 i Mateusz Kasprzyk (AWF Kraków) - 30.

To trzeci medal Szymańskiego w tegorocznej uniwersjadzie. Poprzednio dwukrotnie zdobył złoty krążek, triumfując w wyścigach na 1500 i 5000 metrów.

Polscy studenci przed dwoma laty przywieźli z tureckiego Erzurumu dziewięć medali: sześć srebrnych i trzy brązowe. Łącznie we wszystkich startach wywalczyli 143 krążki - 41 złote, 50 srebrne i 52 brązowe.

Polska zajmuje drugie miejsce w tabeli medalowej, za Rosją 11-10-12, a przed Włochami 3-3-3.

Reprezentanci pobili już w Trentino medalowy rekord. W Zakopanem w 2001 roku i Harbinie osiem lat później stawali na podium po 14 razy.

Dotychczasowy bilans medalowy Polaków w 26. Zimowej Uniwersjadzie, kończącej się 21 grudnia: