Marcin Nowak 23.12.2013

Primera Division: Getafe zaskoczyło FC Barcelonę, wychowanek uratował Real Madryt

Piłkarze Barcelony odwrócili losy meczu w Getafe i sięgnęli po trzy punkty w ostatniej tegorocznej kolejce hiszpańskiej ekstraklasy. Zwycięstwo odniósł też Real Madryt, jednak Valencia postawiła twarde warunki.

Mimo absencji dwóch głównych snajperów - kontuzjowanego Argentyńczyka Lionela Messiego i pauzującego za kartki Brazylijczyka Neymara - mało kto spodziewał się, że broniący tytułu zespół trenera Gerardo Martino czeka pod Madrytem tak ciężka przeprawa. Już w 10. minucie dla Getafe trafił Sergio Escudero, a chwilę później w konsternację wprawił fanów Barcelony Argentyńczyk Lisandro Lopez, który podwyższył na 2:0.
Taki wynik utrzymał się do 34. minuty, kiedy swój popis rozpoczął 26-letni napastnik Pedro Rodriguez. Skompletował on klasyczny hat-trick, trafiając także w 41. i 43. minucie. Z 10 golami jest najskuteczniejszym graczem Barcelony w lidze.
W drugiej połowie na listę strzelców dwukrotnie wpisał się Fabregas - w 68. i z rzutu karnego w 72. minucie - i "remontada", czyli odwrócenie wyniku, stała się faktem.
To oznacza, że Katalończycy z 46 pkt odzyskali prowadzenie w tabeli, które odebrało im w sobotę Atletico Madryt. "Barca" jest pierwsza dzięki lepszej różnicy bramek.
Zespół ze stolicy również namęczył się przed własną publicznością z przeciętnym Levante, ale ostatecznie wygrał 3:2. Dwie bramki zdobył niezawodny w tym sezonie Brazylijczyk z hiszpańskim paszportem Diego Costa, który w sumie ma już 19 trafień i w klasyfikacji strzelców wyprzedza o jedno Cristiano Ronaldo z Realu Madryt.
Portugalczyk 18. gola w sezonie zdobył w niedzielny wieczór na Estadio Mestalla w Walencji. "Królewscy" prowadzili w tym meczu trzy razy, ale dopiero ostatnia bramka rezerwowego 20-latka Jese w 82. minucie zapewniła im trzy punkty.
Goście wygrywali od 28. minuty po golu Argentyńczyka Angela Di Marii, ale tylko przez sześć minut. Wyrównał jego rodak Pablo Piatti. Jeszcze przed przerwą do siatki trafił Ronaldo, ale w 62. minucie na 2:2 strzelił francuski obrońca Jeremy Mathieu.
Wreszcie dokładne podanie Chorwata Luki Modrica, przy pomocy bramkarza Valencii, wykorzystał Jese i Real, który w niedzielę zagrał bez kontuzjowanego Walijczyka Garetha Bale'a, utrzymał pięciopunktową stratę do duetu prowadzącego w tabeli La Liga.
Gospodarze, których po zwolnieniu Serba Miroslava Djukica tymczasowo prowadzi trener rezerw Nico Estevez, czekają na zwycięstwo nad "Królewskimi" od 2009 roku. Po dziewiątej porażce w sezonie z dorobkiem 20 pkt zajmują 11. pozycję w tabeli.