Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Paweł Słójkowski 20.07.2014

Akt oskarżenia w sprawie Grzegorza G. Były sędzia "ustawił" minimum 42 spotkania

Do sądu we Wrocławiu trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu sędziemu piłkarskiemu - Grzegorzowi G. Można w nim przeczytać, że G. jest zamieszany w "ustawienie" 42 spotkań w rozgrywkach II ligi piłkarskiej w latach 2003 - 2005.
Akt oskarżenia w sprawie Grzegorza G. Były sędzia ustawił minimum 42 spotkaniasxc.hu

Pierwsze oskarżenie Grzegorza G. zostało przedstawione w lipcu 2010 roku. Byłego arbitra oskarżono o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, miał też przyjąć jako sędzia sześć łapówek za ustawienie meczów II ligi. Brał za to od 1 tys. do 15 tys. złotych.

Po zakończeniu sędziowskiej kariery (w sezonie 2004/2005 prowadził jeszcze mecze w ówczesnej II lidze), Grzegorz G. w dalszym ciągu oferował swoje "usługi" w procederze korupcyjnym, tym razem w charakterze pośrednika.

Proces w tej sprawie trwa.

Kolejne zarzuty

Tym razem wrocławska prokuratura postawiła Grzegorzowi G. kolejne zarzuty, dotyczące składania obietnic finansowych i wręczania łapówek arbitrom sędziującym mecze drugoligowe. Według prokuratury dotyczy to przynajmniej 42 spotkań, rozgrywanych w latach 2003-2005. Kwoty łapówek wahały się od 3 tys. zł do 10 tys. złotych.

Pełna lista meczów, o których ustawienie oskarżony jest Grzegorz G.

G. podczas swojej działalności pomagał między innymi Piastowi Gliwice, Aluminium Konin, Podbeskidziu Bielsko-Biała, Jagiellonii Białystok, GKS-owi Bełchatów, ŁKS Łódź, RKS Radomsko, Pogoni Szczecin oraz Świtowi Nowy Dwór Mazowiecki.

Współpraca z "Fryzjerem"

Opinie osób zajmujących się korupcją w polskiej piłce są jednoznaczne - Grzegorz G. był jedną z najważniejszych osób, które dopuszczały się procederu ustawiania meczów. Można postawić go w jednym rzędzie z Ryszardem F. ("Fryzjerem", z którym zdarzało mu się współpracować) czy Andrzejem B. ("Małym Fryzjerem").

Akt oskarżenia jadno mówi, że Grzegorz G. oferował klubom swoje "usługi" jeszcze przed wejściem w życie ustawy o korupcji w sporcie (1 lipca 2003). Łapówki traktował jako stałe źródło dochodu.

To nie wszystkie zarzuty, które dotyczą przestępczej działalności byłego warszawskiego sędziego. W 2007 roku w Mławie miał on grozić Zbigniewowi Ch. obciążeniem zeznaniami ws. składania obietnic i wręczania łapówek przy ustawianiu meczów MKS Mława w sezonie 2003/2004. W zamian za odstąpienie od doniesienia na policję żądał od Zbigniewa Ch. pieniędzy.

ps, polskieradio.pl, pilkarskamafia.blogspot.com, IAR