migrator migrator 07.03.2010

Górak i Xu Jie mistrzami Polski w tenisie stołowym

Piąty tytuł mistrzyni Polski dla pochodzącej z Chin - Xu Jie.
Xu JieXu Jie (fot.East News)

W Sosnowcu zakończyły się mistrzostwa Polski w tenisie stołowym. Tytuły w grach pojedynczych zdobyli Daniel Górak i Xu Jie.

26-letni Górak, mistrz Europy juniorów z 2001 roku, wykorzystał niepowtarzalną być może okazję, jaką była absencja Lucjana Błaszczyka (został w Niemczech z żoną i nowo narodzonym dzieckiem), Wang Zeng Yi (uraz pleców) i problemy zdrowotne Jakuba Kosowskiego (grał z kontuzją i niewiele zwojował). Kluczowa była ćwierćfinałowa wygrana z faworytem numer jeden - Bartoszem Suchem. W ten sposób, dotychczas trzykrotny wicemistrz kraju, utorował sobie drogę do tytułu.

Xu Jie wywalczyła piąty złoty medal mistrzostw Polski i awansowała na trzecie miejsce na liście wszech czasów. Prowadzi Danuta Szmidt-Calińska (11 tytułów) przed Czesławą Noworytą (7).

Były selekcjoner kadry Stefan Dryszel tak ocenił mistrzostwa:
"Ogólnie średnia poziomu w mistrzostwa Polski jest wyższa niż kiedyś, ale nie ma nikogo wybijającego się poza nią. Świadczą o tym też wyniki w Ogólnopolskich Turniejach Kwalifikacyjnych. Podczas drugiego OTK w czołowej ósemce było tylko dwóch graczy z ćwierćfinału poprzedniego. To świadczy o sporej rotacji pingpongistów".

Nikomu z uczestników 78. MP nie udało się sięgnąć po trzy złote medale, choć w tylu właśnie finałach wystąpili Xu Jie i Górak. Nie udało im się tylko w grach podwójnych, w których zwyciężyli Agata Pastor z Anną Jantą-Lipińską oraz Szymon Malicki z Filipem Szymańskim.