migracja
migrator migrator 20.04.2010

NHL: nominacje dla najlepszych bramkarzy

Martin Brodeur, Ilia Bryzgałow i Ryan Miller to trzej bramkarze nominowani do Vezina Trophy - wyróżnienia dla najlepszego golkipera w sezonie. Nominacji dokonuje 30 dyrektorów drużyn ligi.
Martin Brodeur, od zawsze związany z New Jersey Devils miał najwięcej meczów spośród wszystkich bramkarzy w sezonie zasadniczym - aż 77. 9 z nich zakończył z czystym kontem - to także najwięcej w NHL. Nie miał sobie równych także pod względem liczby zwycięstw (45). Kanadyjski bramkarz już czterokrotnie zdobywał Vezina Trophy.
Ilia Bryzgałow, choć w NHL gra nie od dziś, zaliczył najlepszy sezon w karierze. Phoenix Coyotes awansowali do play-off z 4. miejsca, w czym duża jego zasługa. Ośmiokrotnie zachował czyste konto, miał też najlepsze w karierze statystyki pod względem wpuszczonych bramek (2,29 na mecz) i odsetka obronionych strzałów (92 procent).
Ryan Miller to srebrny medalista igrzysk w Vancouver z reprezentacją USA i najlepszy zawodnik tego turnieju. W całej NHL był drugi pod względem wpuszczonych bramek (2,22 na mecz) i odsetka obronionych strzałów (92,9 procent).
Zdobywcę trofeum poznamy 23 czerwca podczas wręczenia nagród tej ligi w Las Vegas.

Washington Capitals pokonali na wyjeździe 5:1 Montreal Canadiens. To zwycięstwo dało im prowadzenie 2:1 w serii best-of-seven.
Spotkanie rozstrzygnęło się w drugiej tercji, wygranej przez Stołecznych 4:0. W ciągu 7 minut do siatki trafiali Boyd Gordon, Brooks Laich i Eric Fehr. Po tych trzech trafieniach Montreal zmienił bramkarza Jaroslava Halaka. Na niewiele to się zdało. Jego następca - Carey Price - jeszcze w tej samej odsłonie przepuścił strzał Aleksandra Owieczkina. To pierwsze tak wysokie zwycięstwo Capitals w tej serii, poprzednie dwa mecze były rozstrzygnięte różnicą jednej bramki.
2:1 prowadzą także Los Angeles Kings w rywalizacji z Vancouver Canucks. We wczorajszym spotkaniu Kalifornijczycy wygrali 5:3, głównie dzięki świetnej drugiej tercji. Po remisowej (1:1) pierwszej odsłonie, w drugiej dwie bramki podczas gry w przewadze zdobył Michal Handzus, a kolejną dodał Brad Richardson. I właśnie wtedy, przy stanie 4:1, Vancouver zmieniło bramkarza - z lodu zjechał złoty medalista z Vancouver, Roberto Luongo. Dużo lepiej spisał się inny bohater tamtych igrzysk - obrońca Drew Doughty zaliczył bramkę i trzy asysty.
Boston Bruins pokonali 2:1 Buffalo Sabres i w rywalizacji do siedmiu zwycięstw także prowadzą 2:1. Zwycięskiego gola zdobył na siedem minut przed końcem spotkania złoty medalista z Vancouver, Patrice Bergeron. 32 skuteczne interwencje odnotował fiński bramkarz Tuukka Rask.