migrator migrator 15.02.2010

Niemiec Felix Loch mistrzem w jedynkach

Jedyny Polak uczestniczący w tej konkurencji - Maciej Kurowski był 23.
Maciej KurowskiMaciej Kurowski fot.East News

Niemiec Felix Loch zdobył mistrzostwo olimpijskie w rywalizacji saneczkarzy w Whistler w konkurencji jedynek. Maciej Kurowski został sklasyfikowany na 23. miejscu.

Loch jest najmłodszym mistrzem olimpijskim w historii tej konkurencji. Na mecie jako pierwszy pogratulował mu sukcesu ojciec i zarazem trener Norbert Loch.

Loch przerwał serię Włocha Armina Zoeggelera, który nie zdobył trzeciego z rzędu złotego medalu w tej konkurencji (wcześniej był najlepszy w Salt Lake City w 2002 roku i w Turynie w 2006). Włoch tym razem musiał się zadowolić brązowym medalem. Srebro wywalczył Niemiec David Moeller.

Maciej Kurowski, który w ostatniej chwili został dokooptowany do reprezentacji, spisał się na miarę mozliwości. Łączny czas czterech ślizgów miał gorszy od Locha o 3,942 s. Największe straty Polak poniósł w pierwszym z czterech ślizgów.

Rywalizacja olimpijska została decyzją Międzynarodowej Federacji Saneczkarskiej (FIL) rozegrana na skróconej i zmienionej trasie. Miało to związek ze śmiertelnym wypadkiem na piątkowym treningu, w którym zginął 21-letni Gruzin Nodar Kumaritiszwili.

Ostatecznie mężczyźni startowali w sobotę i niedzielę na obiekcie Whistler Sliding Centre z punktu wyznaczonego dla saneczkarek, co spowodowało, że osiągali mniejsze prędkości średnio o dziesięć procent, a nie przekraczały one 150 km/h.