Logo Polskiego Radia
PAP
migrator migrator 23.04.2010

Dzień otwarty na stadionie w Gdańsku

W niedzielę dzień otwarty na budowie stadionu w Gdańsku Letnicy - przygotowano wiele atrakcji dla odwiedzających.

Loty balonem, przejażdżki quadami, spotkania z piłkarzami Lechii Gdańsk i Andrzejem Szarmachem - to niektóre atrakcje, jakie zaplanowano w dniu otwartym budowanego w Gdańsku Letnicy stadionu. Impreza rozpocznie się w niedzielę o godz. 11 i potrwa do 17.

"Na tym nie wyczerpuje się program tego festynu. Każdy, kto nas odwiedzi będzie mógł spróbować swoich sił w parku linowym i na ściance wspinaczkowej oraz zagrać w piłkę na specjalnych rozkładanych boiskach ze sztuczną nawierzchnią. Plac budowy będzie można podziwiać z kabiny ogromnego dźwigu, a czas będą umilać nam różne grupy taneczne i zespoły muzyczne na czele z Golden Life. Na głodnych czekać będzie darmowa grochówka" - zapewnił PAP zastępca dyrektora Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu i Euro 2012 Zbigniew Weinar.

"To już drugi dzień otwarty naszego stadionu. Podczas pierwszego, 27 września, odwiedziło nas ponad 5 tysięcy osób. W niedzielę spodziewamy się wizyty co najmniej dwa razy tak licznej grupy mieszkańców Trójmiasta. Teraz budowa jest zdecydowanie bardziej zaawansowana i zapewniam, że jest co oglądać" - dodał rzecznik Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 Michał Kruszyński.

Odwiedzający będą mogli podziwiać postępy w pracach na gdańskim obiekcie. Budowa wre w najlepsze - w czwartek i piątek zamontowano kolejne, czwartą i piątą pionową część wręgi (w sumie jest ich 82, każda waży 66 ton), z których składa się konstrukcja stalowa obiektu - stanowią one podstawę dla poszycia stadionu, czyli fasady i dachu. To właśnie na wręgach zamontowane zostaną płyty poliwęglanowe o różnym odcieniu bursztynu. Postawiono także już cztery wieże podporowe, które niezbędne są przy instalowaniu elementów poziomych.

Swoje możliwości zaprezentuje również partner technologiczny gdańskiego stadionu, firma Trias, która za sumę 87 718 000 złotych wygrała przetarg na wyposażenie tego obiektu we wszystkie systemy teletechniczne. Toruńska spółka zaprezentuje jedyny w Polsce mobilny, wielkoformatowy ekran diodowy. Ekran zamontowany jest na specjalnie zaprojektowanej naczepie samochodu. Ściana diodowa ma powierzchnię 48 m kwadratowych i może się obracać prawie o 360 stopni. Wyświetlany na niej obraz widoczny jest nawet z odległości ponad 100 metrów.

Ten festyn miał się odbyć w niedzielę 18 kwietnia, dokładnie w trzecią rocznicę przyznania w Cardiff Ukrainie i Polsce organizacji piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku, jednak ze względu na katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem został przesunięty o tydzień.

Budowę gdańskiego stadionu rozpoczęto 15 grudnia 2008 roku, a jej zakończenie zaplanowano 21 stycznia 2011 roku. Cała inwestycja ma kosztować 630 milionów złotych. Na trybunach będzie mogło zasiąść 44 tysięcy widzów, którzy pierwszy piłkarski mecz zobaczą latem 2011 roku.

dm