migrator migrator 15.02.2010

Fascynujący finisz kombinatorów

Jason Lamy Chappuis mistrzem olimpijskim w kombinacji norweskiej w konkurencji sprintu.
Dwaj francuscy mistrzowie olimpijscy: biatlonista Vincent Jay i kombinator Jason Lamy ChappuisDwaj francuscy mistrzowie olimpijscy: biatlonista Vincent Jay i kombinator Jason Lamy Chappuisfot.East News

Francuz Jason Lamy Chappuis zdobył w Whistler złoty medal olimpijski w kombinacji norweskiej w sprincie. Drugie miejsce zajął Amerykanin Johnny Spillane, a trzecie niespodziewanie Włoch Alessandro Pittin.

Losy medali rozstrzygnęły się dopiero na ostatnich metrach, a Francuz wyprzedził rywali tuż przed linią mety. Drugiego w klasyfikacji Amerykanina Johnny'ego Spillane wyprzedził o 0,4 s. Na podium zabrakło miejsca dla Amerykanina Todda Lodwicka (był czwarty) i jego rodaka Billa Demonga (6.).

Zanim zawodnicy wybiegli na trasę biegu rozegrano konkurs skoków na obiekcie HS-106, który wygrał Fin Janne Ryynaenen lądując na 105 metrze. Drugi był Lodwick 101,5 m. Fin dośc szybko stracił jednak przewagę ze skoków, przewracając się na trasie biegu i ostatecznie był dopiero 26. Najszybszy na trasie Norweg Magnus Moan, zdołał awansować aż o 31 miejsc, zajmując 9. pozycję. Z typowanych wcześnie kandydatów do medali zawiedli m.in. ósmy Fin Anssi Kouivuranta, jego rodak Hannu Manninen, który był 13. oraz Austiak Felix Gotwald (z 41. miejsca po skokach awansował na 14.)

Polacy w tej konkurencji nie startowali.