migracja
migrator migrator 27.03.2010

Piłkarska ekstraklasa: zwycięstwa faworytów

Trzy z czterech czołowych zespołów piłkarskiej ekstraklasy - Wisła Kraków, Legia Warszawa i Ruch Chorzów - wygrały swoje mecze w 22. kolejce rozgrywek.
W niedzielę ich wyczyn będzie mógł powtórzyć Lech Poznań, który zagra w Wodzisławiu z Odrą.

Prowadząca w tabeli Wisła wygrała na wyjeździe z Polonią Bytom 3:1, odnosząc drugie z rzędu zwycięstwo ligowe (tydzień wcześniej 3:0 z Lechią Gdańsk). Trener mistrzów Polski Henryk Kasperczak znów popisał się trenerską intuicją.

W 61. minucie, przy stanie 1:1, wprowadził na boisko Rafała Boguskiego (za Pawła Brożka). Już chwilę potem zawodnik wracający powoli do dawnej formy po kontuzji odwdzięczył się zdobyciem gola. Wynik ustalił w doliczonym czasie Junior Diaz. Bohaterem spotkania był jednak drugi z braci Brożków, Piotr - zdobył gola na 1:1 i zaliczył asystę.

W innym sobotnim meczu Ruch Chorzów pokonał na wyjeździe Cracovię 4:1. Duża w tym zasługa nowej gwiazdy "Niebieskich" Artura Sobiecha, który pod nieobecność poważnie kontuzjowanego Andrzeja Niedzielana z powodzeniem odgrywa pierwszoplanową rolę w swoim zespole. W Krakowie Sobiech zdobył dwa gole (na 2:0 i 4:0).

Pierwszą bramkę meczu - już w 9. minucie - strzelił Marcin Zając, rehabilitując się za niewykorzystane sytuacje w niedawnym spotkaniu 1/4 finału Pucharu Polski z Legią (chorzowianie awansowali wówczas po dogrywce).

Tymczasem legioniści już w piątek dokonali nie lada wyczynu. Do 32. minuty przegrywali w Gdańsku z Lechią 0:2, ale gole Macieja Rybusa, Tomasza Kiełbowicza i Inakiego Astiza zapewniły wicemistrzom Polski pierwsze od miesiąca ligowe zwycięstwo.

W zaciętym meczu drużyn walczących o utrzymanie Polonia Warszawa pokonała Arkę Gdynia 2:1, chociaż po pierwszej połowie przegrywała 0:1. Po przerwie goście - uspokojeni chyba prowadzeniem i słabszą grą "Czarnych koszul" - zupełnie oddali inicjatywę gospodarzom. Na dodatek sędzia nie uznał w 53. minucie gola strzelonego przez napastnika Arki Joela Tshibambę.

"Na własne życzenie przegraliśmy wygrany mecz" - stwierdził trener Arki Dariusz Pasieka.

W sześciu dotychczasowych meczach 22. kolejki piłkarze zdobyli 23 gole. Sędziowie pokazali 23 żółte i trzy czerwone kartki. Na trybunach usiadło ok. 28,5 tys. widzów.

Wyniki meczów 22. kolejki ekstraklasy piłkarskiej:

Lechia Gdańsk - Legia Warszawa 2:3 (2:1)
Bramki: 1:0 Paweł Nowak (1), 2:0 Hubert Wołąkiewicz (10-karny), 2:1 Maciej Rybus (32), 2:2 Tomasz Kiełbowicz (54), 2:3 Inaki Astiz (78).
Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Tomasz Dawidowski, Ivans Lukjanovs, Krzysztof Bąk.Legia Warszawa: Inaki Astiz, Jakub Rzeźniczak.
Sędzia: Włodzimierz Bartos (Łódź). Widzów 7˙500.

GKS Bełchatów - KGHM Zagłębie Lubin 1:3 (0:1)
Bramki: 0:1 Mouhamadou Traore (21), 0:2 Wojciech Kędziora (59), 0:3 Ilijan Micanski (66), 1:3 Grzegorz Kuświk (72).
Żółta kartka - GKS Bełchatów: Janusz Gol.KGHM Zagłębie Lubin: Mateusz Bartczak.
Sędzia: Adam Lyczmański (Bydgoszcz). Widzów 4˙000.

Śląsk Wrocław - Korona Kielce 1:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Pavol Stano (27-głową), 1:1 Piotr Celeban (52).
Żółta kartka - Śląsk Wrocław: Piotr Ćwielong, Tomasz Szewczuk, Łukasz Madej.Korona Kielce: Artur Jędrzejczyk, Zbigniew Małkowski, Jacek Markiewicz. Czerwona kartka za drugą żółtą - Korona Kielce: Artur Jędrzejczyk (37). Czerwona kartka - Śląsk Wrocław: Vuk Sotirović (69-faul).
Sędzia: Marcin Borski (Warszawa). Widzów 6˙500.

Polonia Bytom - Wisła Kraków 1:3 (1:1)
Bramki: 1:0 David Kotrys (18-głową), 1:1 Piotr Brożek (19), 1:2 Rafał Boguski (66), 1:3 Junior Diaz (90+02).
Żółta kartka - Polonia Bytom: David Kotrys.Wisła Kraków: Junior Diaz, Issa Ba.
Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów 5˙000.

Cracovia Kraków - Ruch Chorzów 1:4 (0:1)
Bramki: 0:1 Marcin Zając (9), 0:2 Artur Sobiech (49), 0:3 Łukasz Janoszka (62), 0:4 Artur Sobiech (84-głową), 1:4 Mariusz Sacha (86).
Żółta kartka - Cracovia Kraków: Sławomir Szeliga.Ruch Chorzów: Gabor Straka.
Sędzia: Marcin Szulc (Warszawa). Widzów 3˙500.

Polonia Warszawa - Arka Gdynia 2:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Bartosz Ława (19), 1:1 Łukasz Piątek (57), 2:1 Daniel Gołębiewski (72).
Żółta kartka - Polonia Warszawa: Daniel Gołębiewski.Arka Gdynia: Marcin Budziński, Robert Bednarek. Czerwona kartka za drugą żółtą - Arka Gdynia: Marcin Budziński (77).
Sędzia: Hubert Siejewicz (Białystok). Widzów 2˙000.

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16.Odra Wodzisław 21 5 4 12 17-29 19 -12

w przypadku równej liczby punktów o kolejności w tabeli decydują bezpośrednie mecze