Polskie Radio
migrator migrator 22.05.2010

Inter Mediolan wygrywa Ligę Mistrzów (Posłuchaj)

Inter Mediolan wygrał z Bayernem Monachium 2:0 w rozgrywanym w Madrycie meczu finałowym piłkarskiej Ligi Mistrzów. Oba gole zdobył Argentyńczyk Diego Milito.

Wygrywając mecz rozegrany na madryckim Santiago Bernabeu, Inter wywalczył Puchar Europy po raz trzeci w historii i pierwszy od 1965 roku. Na drodze do trofeum wyeliminował między innymi dwie futbolowe potęgi - Chelsea Londyn i broniącą tytułu Barcelonę.

Zespół prowadzony przez Jose Mourinho zdobył też tzw. "potrójną koronę" - wcześniej obronił tytuł mistrzów kraju i sięgnął po puchar. Dla Mourinho zwycięstwo ma dodatkowy wymiar - jako jeden z nielicznych trenerów sięgnął po Puchar Europy z dwoma różnymi drużynami (wcześniej z FC Porto w 2004 roku).

Relacja Ewy Wysockiej z Hiszpanii:

W meczu z Bayernem zdecydowała w dużej mierze skuteczność i dobra współpraca duetu Wesley Sneijder - Diego Milito. Mediolańczycy wygrali, mimo iż to rywale przez większość czasu gry mieli optyczną przewagę.

W pierwszej połowie początkowo lepiej prezentował się Inter, ale Bayern szybko otrząsnął się i w pierwszym kwadransie dwukrotnie bramce Julio Cesara zagrozili Ivica Olić z Thomasem Muellerem oraz Arjen Robben. W 17. minucie po jednym z dośrodkowań piłka w polu karnym dotknęła ręki Maicona, ale sędzia Howard Webb nie zareagował.

Inter z czasem stworzył jeszcze dogodniejsze sytuacje, ale dwukrotnie refleksem popisał się strzegący bramki Bawarczyków Hans-Joerg Butt. Wreszcie w 35. minucie padła bramka - po długim wykopie Julio Cesara piłkę przejął Wesley Sneijder, a dwójkową akcję celnym strzałem wykończył Diego Milito. Sneijder mógł podwyższyć w 43. minucie, ale znów na wysokości zadania stanął Butt.

'' Fani Interu Mediolan w Madrycie (fot. East News)

Po przerwie Bayern rzucił się do odrabiania jednobramkowej straty. Już po dwudziestu sekundach powinien być remis, ale z czystej pozycji fatalnie uderzył Thomas Mueller, a Julio Cesar fantastycznie obronił. Mediolańczycy natychmiast odpowiedzieli strzałem Gorana Pandewa, ale piłkę spod poprzeczki wyjął Butt.

Bayern dalej szukał okazji do wyrównania. Próbowali Arjen Robben i Thomas Mueller, wspierani przez Miroslava Klose, wpuszczonego na boisko przez Louisa van Gaala. Falę ataków Bawarczyków przerwał po raz drugi tego wieczoru Diego Milito, który na dwadzieścia minut przed końcem spotkania ograł Daniela Van Buytena i umieścił futbolówkę w siatce.

Niemiecki zespół próbował jeszcze atakować, ale próby te były coraz bardziej niemrawe i szybko neutralizowane przez uskrzydlonych graczy Interu. Po końcowym gwizdku piłkarze z Mediolanu dołączyli do świętujących już od kwadransa licznie zgromadzonych w Madrycie kibiców.

Finał Ligi Mistrzów:

Inter Mediolan - Bayern Monachium 2:0 (1:0)

Bramka: Diego Milito (35 i 70 min.)

Bayern Monachium: Hans Joerg Butt - Philipp Lahm, Daniel Van Buyten, Martin Demichelis, Holger Badstuber - Arjen Robben, Mark van Bommel, Bastian Schweinsteiger, Hamit Altintop (Miroslav Klose 63)- Thomas Mueller, Ivica Olic (Mario Gomez 74).

Inter Mediolan: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Walter Samuel, Cristian Chivu (Dejan Stanković 68)- Javier Zanetti, Esteban Cambiasso - Wesley Sneijder - Samuel Eto'o, Diego Milito (Marco Materazzi 90+2), Goran Pandev (Sulley Muntari 79).

Sędziował: Howard Webb (Anglia)

Madryt, Santiago Bernabeu

Rywalizacja o Puchar Europy od sezonu 1992/93 toczy się w formule Ligi Mistrzów.