Polskie Radio
migrator migrator 25.06.2010

RPA 2010: Bez niespodzianki - Hiszpania gra dalej

Hiszpania pokonała Chile 2:1 w meczu Grupy H piłkarskich mistrzostw świata. Obie drużyny zapewniły sobie awans do 1/8 finału - Hiszpanie zagrają we wtorek z Portugalią, a Chile - w poniedziałek z Brazylią.
Radość piłkarzy reprezentacji HiszpaniiRadość piłkarzy reprezentacji Hiszpanii(fot.East News)

W meczu, rozegranym w Pretorii, bramki strzelali: dla Hiszpanii - David Villa w 24. i Andres Iniesta w 37., a dla Chile - Rodrigo Millar w 47. minucie.

Mistrzowie Europy musieli wygrać ten mecz, by spokojnie zapewnić sobie miejsce w fazie pucharowej mundialu. Pilkarzom z Chile wystarczał remis, ale już porażka poważnie groziła odpadnięciem z turnieju.

Pierwsza połowa miala dwa oblicza. Najpierw odważnie zaatakowali piłkarze z Chile, którzy przy odrobinie szczęścia mogli pokusić się nawet o bramkę. Jorge Valdivia z pięciu metrów strzelił jednak bardzo niecelnie. W 24. minucie wszystko się zmieniło - po dalekim wyjściu i interwencji chilijskiego bramkarza Claudio Bravo piłka spadła pod nogi Davida Villi, który z blisko 40 metrów w pełnym biegu uderzył ją, zdobywając pięknego gola. Hiszpanie nie spoczęli na laurach i dalej atakowali, co opłaciło się już w 37. minucie, kiedy Andres Iniesta podwyższył na 2:0. Chwilę później sędzia wyrzucił z boiska za kolejny faul Marco Estradę i Chiljczycy kontynuowali mecz w osłabieniu.

Piłkarze Marcelo Bielsy, świadomi, że ewentualne zwycięstwo Szwajcarów nad Hondurasem zabierze im awans, po przerwie w dziesiątkę ruszyli do odrabiania strat. W 47. minucie Rodrigo Millar uderzył na bramke Ikera Casillasa, piłka odbiła się jeszcze od Gerarda Pique i wpadła do siatki. W dalszej części meczu Hiszpanie pilnowali, by nie odsłonić się za bardzo i raczej kontrolowali sytuację na boisku, niż konstruowali groźne kontrataki. Także Chilijczycy nie potrafili już zagrozić Casillasowi i skończyło się na dającej im mimo wszystko awans jednobramkowej porażce.

Hiszpanie nie tylko jako trzeci zespół w historii awansowali mimo przegranego pierwszego meczu w mundialu, ale też z 6 punktami wygrali grupę. Chilijczycy ustąpili im jedynie gorszym bilansem bramek. Trzecie miejsce dla Szwajcarów - 4 pkt., a czwarte - dla Hondurasu - 1 pkt.

Grupa H: Chile - Hiszpania 1:2 (0:2)

Bramki: 0:1 David Villa (24), 0:2 Andres Iniesta (37), 1:2 Rodrigo Millar (47).

Żółta kartka - Chile: Gary Medel, Waldo Ponce, Marco Estrada. Czerwona kartka za drugą żółtą - Chile: Marco Estrada (38).

Sędzia: Marco Rodriguez (Meksyk). Pretoria, widzów: 41 958.

Chile: Claudio Bravo - Mauricio Isla, Gary Medel, Waldo Ponce, Arturo Vidal - Mark Gonzalez (46. Rodrigo Millar), Marco Estrada, Gonzalo Jara, Jorge Valdivia (46. Esteban Paredes) - Jean Beausejour, Alexis Sanchez (65. Fabian Orellana).

Hiszpania: Iker Casillas - Sergio Ramos, Gerard Pique, Carlos Puyol, Joan Capdevila - Xabi Alonso (73. Javier Martinez), Xavi, Andres Iniesta, Sergio Busquets - Fernando Torres (55. Cesc Fabregas), David Villa.