Logo Polskiego Radia
PAP
Darek Matyja 10.08.2010

Juventus na otwarcie PGE Arena Gdańsk?

Na stadionie w Gdańsku trwają prace montażowe dachu oraz systemów teletechnicznych.
PGE Arena GdańskPGE Arena Gdańskwww.euro.gdansk.pl

Montaż składającej się z 82 wręg konstrukcji stalowej, która stanowić będzie podstawę fasady i dachu PGE Areny Gdańsk, przekroczył 75 procent. W sumie zamontowano już 64 takie elementy. Każdy ma 100 metrów długości i waży 66 ton.

Montaż konstrukcji stalowej PGE Arena Gdańsk rozpoczął się 2 kwietnia od postawienia, przy użyciu ogromnego żurawia gąsienicowo-kratowego o maksymalnym udźwigu 500 ton, pierwszego pionowego elementu wręgi, który liczy 40 metrów. Każdy taki dźwigar składa się z dwóch elementów. Drugi, pionowy, jest dłuższy o 20 metrów i cięższy. Cała konstrukcja stalowa ma masę 5412 ton i to właśnie na niej zainstalowane zostaną charakterystyczne płyty poliwęglanowe o różnych odcieniach bursztynu.

"Montaż tych elementów rozpoczniemy na przełomie sierpnia i września. Płyty poliwęglanowe zajmują w sumie powierzchnię ponad czterech hektarów. Na razie pogoda sprzyja tego typu pracom i mam nadzieję, że montaż konstrukcji stalowej zostanie jak najszybciej zakończony. Na razie wszystko przebiega zgodnie z planem" - powiedział PAP wiceprezes Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 Adam Kalata.

Wyjątkowo spektakularna operacja zostanie przeprowadzona po zamontowaniu ostatniej wręgi. Wtedy usunięte zostaną podpory, na których ułożone zostały wszystkie elementy konstrukcji stalowej stanowiące stelaż dachu. "Wtedy nastąpi rozprężenie całej konstrukcji, która powinna samoczynnie obniżyć się o około 20 centymetrów" - dodał wiceprezes Kalata.

Na PGE Arena Gdańsk trwa również montaż systemów teletechnicznych. Inwestycję wykonuje firma Trias S.A., która w marcu wygrała przetarg na ich przygotowanie, realizację i eksploatację. Wartość tego kontraktu wynosi 87 milionów i 718 tysięcy złotych.

Z tego powodu zamontowany zostanie m.in. system monitoringu konstrukcji dachu. Na 16 dźwigarach, czyli stalowych elementach podtrzymujących tę konstrukcję, zostanie zainstalowanych ok. 160 czujników, które będą rejestrować naprężenia dachu. Informacje z czujników będą nieustannie przekazywane do specjalnego centralnego kontrolera, który na bieżąco będzie analizował dane o naprężeniu całego obiektu. Po przekroczeniu ustalonych poziomów progowych nastąpi automatyczne ostrzeżenie o niebezpieczeństwie.

Przy analizie danych, system będzie korzystał ze specjalnie zbudowanej w okolicach stadionu stacji pogodowej podającej m.in. takie informacje, jak siła i kierunek wiatru, wilgotność powietrza oraz temperatura otoczenia.

Budowę gdańskiego stadionu rozpoczęto 15 grudnia 2008 roku, 15 lipca wmurowano kamień węgielny, a zakończenie prac zaplanowano 21 stycznia 2011 roku. Cała inwestycja ma kosztować 630 milionów złotych. Na trybunach będzie mogło zasiąść 44 tysiące kibiców, którzy pierwszy piłkarski mecz zobaczą latem 2011 roku.

Są plany, aby na inaugurację PGE Arena Gdańsk doszło do konfrontacji Lechii Gdańsk z Juventusem Turyn. Byłby to symboliczny rewanż za mecz tych zespołów w Pucharze Zdobywców Pucharów, który rozegrany został 28 września 1983 roku.

dm