Marcin Nowak 12.09.2010

US Open: Niesamowity thriller - Federer pokonany

Serb Novak Djoković (3.) pokonał Szwajcara Rogera Federera (2.) w półfinale US Open. W wielkim finale na kortach w Nowym Jorku spotka się z Hiszpanem Rafaelem Nadalem.

Szwajcar był faworytem tego spotkania. Tenisista z Bazylei przed tym pojedynkiem wygrywał z Serbem dziesięć razy, a przegrywał pięć. Przed rokiem pokonał Djokocvicia w tej samej fazie turnieju w Nowym Jorku. Na twardej nawierzchni stosunek pojedynków pomiędzy tymi zawodnikami wynosił 8-4 na korzyść Federera. Teraz jest to odpowiednio 10-6 i 8-5. Po emocjonującej 5-setowej batalii Szwajcar zszedł bowiem z kortu pokonany.

Od pierwszych wymian lepsze wrażenie sprawiał Djokovic, który dość pewnie wygrał drugiego i czwartego seta, oddając w nich jednego i dwa gemy. Jednocześnie pierwszą i trzecią partię przegrał nieznacznie - po 5-7.

W pewnym momencie wydawało się, że to wicelider rankingów ATP wyjdzie z tej rywalizacji zwycięsko. W piątym secie było już 5-4 dla Federera i przy serwach Djokovicia - Szwajcar miał dwie piłki meczowe. Serb wzniósł się jednak na wyżyny swojej gry i od stanu 15-40 w 10 gemie zaczął wygrywać kluczowe piłki. W następnym gemie przełamał Szwajcara a potem wygrał swoje podanie, co zadecydowało o losach meczu.

Tenisiści spędzili na korcie 3 godziny i 44 minuty. Ostatni set trwał aż godzinę i 8 minut.

W finale wielkoszlemowego US Open (z pulą nagród 22,668 mln dol.) Novak Djoković zmierzy się jutro z liderem rankingów ATP - Hiszpanem Rafaelem Nadalem.

23-letni tenisista z Belgradu po raz trzeci wystąpi w finale Wielkiego Szlema. W styczniu 2008 roku triumfował w Australian Open, a cztery miesiące wcześniej przegrał walkę o tytuł z Federerem w US Open.

Natomiast Nadal w nowojorskiej imprezie dwukrotnie osiągał półfinał - w ostatnich dwóch sezonach. W sobotę natomiast po raz pierwszy dotarł tu do finału, pokonując Rosjanina Michaiła Jużnego (nr 12.) 6:2, 6:3, 6:4. Była to jego ósma wygrana z tym zawodnikiem, dzięki czemu poprawił bilans na 8-4, ale tym na twardej nawierzchni wyrównał go dopiero na 4-4. W sumie tenisista z Majorki ma w dorobku osiem tytułów zdobytych w jednym z czterech najważniejszych turniejów, ale do kompletu brakuje mu jedynie triumfu w US Open.

Triumfator rywalizacji mężczyzn zostanie wyłoniony w niedzielę wieczorem czasu polskiego, natomiast w nocy z soboty na niedzielę w finale singla pań zmierzą się broniąca tytułu Belgijka Kim Clijsters (nr 2.) z Rosjanką Wierą Zwonariewą (7.)

Wyniki półfinałów mężczyzn US Open:

Novak Djoković (Serbia, 3) - Roger Federer (Szwajcaria, 2) 5:7, 6:1, 5:7, 6:2, 7:5

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) - Michaił Jużny (Rosja, 12) 6:2, 6:3, 6:4