Marcin Nowak 17.09.2010

Liga Europejska: Największe sensacje - Lech i Aris

Remis Juventusu z Lechem Poznań 3:3 i wyjazdowa porażka obrońcy trofeum Atletico Madryt z Arisem Saloniki 0:1 to największe niespodzianki 1. kolejki fazy grupowej piłkarskiej Ligi Europejskiej.
Piłkarze Lecha Poznań - po lewej Artjoms RudnevsPiłkarze Lecha Poznań - po lewej Artjoms Rudnevsfot. Reuters

Poznaniacy prowadzili w Turynie już 2:0. W końcówce pierwszej połowy i na początku drugiej stracili trzy gole, ale w ostatniej minucie zdołali wyrównać. Wszystkie bramki dla Lecha zdobył Łotysz Artjoms Rudnevs - trzecią po pięknym strzale z dystansu.

W drugim meczu grupy A FC Salzburg uległ u siebie Manchesterowi City 0:2. Trafienia dla gości zaliczyli Hiszpan David Silva i Brazylijczyk Jo.

Sensację sprawili piłkarze Arisu Saloniki, którzy w spotkaniu z Atletico Madryt byli skazywani na porażkę. Tymczasem, mimo obecności w składzie hiszpańskiego zespołu słynnego Diego Forlana, lepsi okazali się gospodarze. Jedyną bramkę uzyskał w 59. minucie... Hiszpan Javito.

W kwalifikacjach Ligi Europejskiej zespół z Salonik z trudem wyeliminował Jagiellonię Białystok (2:1 na wyjeździe, 2:2 u siebie).

W czwartkowych meczach LE - oprócz Rudnevsa - po trzy bramki zdobyli również Patrick Helmes z Bayeru Leverkusen (4:0 u siebie z Rosenborgiem Trondheim) oraz Aleksandr Kierżakow. Jego Zenit Sankt Petersburg wygrał 3:1 na wyjeździe z Anderlechtem Bruksela.

Najwyższe zwycięstwo w 1. kolejce fazy grupowej odniósł Metalist. Piłkarze z Charkowa rozgromili na wyjeździe VSC Debrecen 5:0.

Bardzo zacięty przebieg miał mecz we Lwowie, gdzie Borussia Dortmund wygrała z Karpatami 4:3. Zwycięska bramka dla gości padła w doliczonym czasie. Jakub Błaszczykowski oraz Robert Lewandowski pojawili się na boisku w 64. minucie. Ten drugi zaliczył asystę (przy golu na 3:3) i zobaczył żółtą kartkę.

W czwartek całe spotkania w swoich zespołach zagrali Ludovic Obraniak (OSC Lille, porażka 1:2 ze Sportingiem Lizbona), Mirosław Sznaucner (PAOK Saloniki, 1:1 z FC Brugge) i Kamil Glik (Palermo, 2:3 ze Spartą Praga).

Wyniki meczów 1. kolejki fazy grupowej piłkarskiej Ligi Europejskiej:

grupa A
FC Salzburg - Manchester City     0:2 (0:1)
Juventus Turyn - Lech Poznań      3:3 (1:2)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty):
1. Manchester City 1 1 0 0 2-0 3
2. Lech Poznań 1 0 1 0 3-3 1
Juventus Turyn 1 0 1 0 3-3 1
4. FC Salzburg 1 0 0 1 0-2 0 grupa B Bayer Leverkusen - Rosenborg Trondheim 4:0 (2:0) Aris Saloniki - Atletico Madryt 1:0 (0:0) Tabela:
4. OSC Lille 1 0 0 1 1-2 0
grupa D Dinamo Zagrzeb - FC Villarreal 2:0 (1:0) FC Brugge - PAOK Saloniki 1:1 (0:0)
1. Dinamo Zagrzeb 1 1 0 0 2-0 3
2. PAOK Saloniki 1 0 1 0 1-1 1 FC Brugge 1 0 1 0 1-1 1
4. FC Villarreal 1 0 0 1 0-2 0
grupa E Dynamo Kijów - BATE Borysów 2:2 (2:1) AZ Alkmaar - Sheriff Tyraspol 2:1 (1:0)
1. AZ Alkmaar 1 1 0 0 2-1 3
2. Dynamo Kijów 1 0 1 0 2-2 1 BATE Borysów 1 0 1 0 2-2 1
4. Sheriff Tyraspol 1 0 0 1 1-2 0
grupa F FC Lausanne-Sport - CSKA Moskwa 0:3 (0:1) Sparta Praga - US Palermo 3:2 (1:1) Tabela:
1. CSKA Moskwa 1 1 0 0 3-0 3
2. Sparta Praga 1 1 0 0 3-2 3
3. US Palermo 1 0 0 1 2-3 0
4. FC Lausanne-Sport 1 0 0 1 0-3 0 grupa G AEK Ateny - Hajduk Split 3:1 (1:1) Anderlecht Bruksela - Zenit St. Petersburg 1:3 (0:3) Tabela:
1. Zenit St. Petersburg 1 1 0 0 3-1 3 AEK Ateny 1 1 0 0 3-1 3
3. Anderlecht Bruksela 1 0 0 1 1-3 0 Hajduk Split 1 0 0 1 1-3 0 grupa H VfB Stuttgart - Young Boys Berno 3:0 (1:0) FC Getafe - Odense BK 2:1 (0:1) Tabela:
1. VfB Stuttgart 1 1 0 0 3-0 3
2. FC Getafe 1 1 0 0 2-1 3
3. Odense BK 1 0 0 1 1-2 0
4. Young Boys Bern 1 0 0 1 0-3 0 grupa I PSV Eindhoven - Sampdoria Genua 1:1 (0:1) VSC Debrecen - Metalist Charków 0:5 (0:2) Tabela:
1. Metalist Charków 1 1 0 0 5-0 3
2. Sampdoria Genua 1 0 1 0 1-1 1 PSV Eindhoven 1 0 1 0 1-1 1
4. VSC Debrecen 1 0 0 1 0-5 0 grupa J FC Sevilla - Paris St. Germain 0:1 (0:0) Karpati Lwów - Borussia Dortmund 3:4 (1:2) Tabela:
1. Borussia Dortmund 1 1 0 0 4-3 3
2. Paris St. Germain 1 1 0 0 1-0 3
3. Karpati Lwów 1 0 0 1 3-4 0
4. FC Sevilla 1 0 0 1 0-1 0 grupa K FC Liverpool - Steaua Bukareszt 4:1 (1:1) FC Napoli - FC Utrecht 0:0

1. FC Liverpool 1 1 0 0 4-1 3
2. FC Napoli 1 0 1 0 0-0 1 FC Utrecht 1 0 1 0 0-0 1
4. Steaua Bukareszt 1 0 0 1 1-4 0 grupa L FC Porto - Rapid Wiedeń 3:0 (1:0) Besiktas Stambuł - CSKA Sofia 1:0 (0:0)

1. FC Porto 1 1 0 0 3-0 3
2. Besiktas Stambuł 1 1 0 0 1-0 3
3. CSKA Sofia 1 0 0 1 0-1 0
4. Rapid Wiedeń 1 0 0 1 0-3 0