Paweł Gawlik 21.09.2010

Bez sensacji w Pucharze Polski

Jedenaście drużyn ekstraklasy wystąpiło dziś w 1/16 finału Pucharu Polski. Odpadły Górnik Zabrze i Polonia Bytom. Z pierwszoligowców awansował tylko ŁKS Łódź. Pozostałe sześć spotkań tej rundy w środę.
Paweł BrożekPaweł Brożek fot.wislakrakow.pl
  • Relacja z meczu Znicz Pruszków - Polonia Warszawa
  • Maciej Skorża o występie Legii
  • Jacek Zieliński: zwycięzców się nie sądzi

Mistrzowie kraju, Lech Poznań, pokonali w wyjazdowym meczu 1/16 finału rozgrywek GKS Tychy 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Semir Stilić w 77. minucie spotkania po podaniu Joela Tshibamby. Lech od 82. minuty grał w osłabieniu - drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę za odepchnięcie Krzysztofa Bizackiego zobaczył Manuel Arboleda.

Równie skromne zwycięstwo zapewniło awans wicemistrzowi - Wiśle Kraków. Jedyną bramkę w meczu z Dolcanem Ząbki zdobył Paweł Brożek w 10. minucie spotkania, który wykorzystał podanie Andraża Kirma i pokonał bramkarza gospodarzy Rafał Misztala. Dolcan mógł wyrównać chwilę po przerwie, ale Marcin Stańczyk nie wykorzystał sytuacji "sam na sam" z Mariuszem Pawełkiem. Z kolei krakowianie mogli podwyższyć w 89. minucie, jednak strzał Andy'ego Riosa z najbliższej odległości minął słupek bramki gospodarzy.

Niedawny lider Ekstraklasy, Polonia Warszawa pokonała w wyjazdowym meczu 1/16 finału rozgrywek drugoligowy Znicz Pruszków 1:0. "Czarne koszule" zapewniły sobie zwycięstwo w jednej z ostatnich akcji spotkania - już w doliczonym czasie gry gola na wagę awansu strzelił Bruno Coutinho. Brazylijczyk celnym strzałem głową wykorzystał podanie Janusza Gancarczyka. Mecz ze Zniczem Pruszków był debiutem na ławce trenerskiej Polonii nowego szkoleniowca - Pawła Janasa, który zastąpił Jose Bakero

Także 1:0 dało awans do następnej rundy warszawskiej Legii. Stołeczny klub pokonał w Szczecinie pierwszoligową Pogoń 1:0. Awans legioniści zapewnili sobie w samej końcówce meczu - w 88. minucie drogę do bramki Pogoni znalazł Michał Kucharczyk.

Korona Kielce pokonała na wyjeździe drugoligowe Wigry Suwałki 2:0. Bramki na wagę awansu strzelił dla Korony Maciej Tataj - w 20. i 78. minucie spotkania.

Wygrały także Cracovia (1:0 z GKP Gorzów Wielkopolski - bramka Bartosza Ślusarskiego w 69. minucie) i GKS Bełchatów (1:0 z Concordią Piotrków Trybunalski, gol Marcusa Viniciusa w 20. minucie).

Skromne, jednobramkowe zwycięstwo odnotował także w meczu ze Świtem Nowy Dwór Śląśk Wrocław (bramkę strzelił Łukasz Gikiewicz w 23. minucie spotkania).

Bez Górnika Zabrze i Polonii Bytom

Górnik Zabrze gościł u siebie drużynę Lechii Gdańsk. Zespół z Trójmiasta nieoczekiwanie wygrał mecz 2:0 po bramkach Abdou Razaka Traore w 15. i Bedi Buvala w 45. minucie. Francuski piłkarz zdobył drugiego gola w swoim drugim meczu w barwach gdańskiej drużyny.

Jedyną drużyną spoza ekstraklasy, która wywalczyła dziś awans, jest ŁKS Łódź. Pierwszoligowcy pokonali Polonię Bytom 3:0. Bramki, dające łodzianom okazałe zwycięstwo, strzelili Mariusz Mowlik w 57., Jakub Kosecki w 64. i Marcin Mięciel w 90. minucie spotkania.