Darek Matyja 22.09.2010

1/16 finału Puchar Polski (posłuchaj)

Jagiellonia skromnie wygrała 1:0 z Flotą Świnoujście i awansowała do 1/8 finału piłkarskiego Pucharu Polski. Widzew awansował po dogrywce. Arka odpadła po przegranej KSZO.

Największą niespodziankę w środowych meczach 1/16 finału Pucharu Polski sprawili piłkarze drugoligowego OKS 1945 Olsztyn, którzy pokonali występującą do niedawna ekstraklasie Odrę Wodzisław 2:0. W kolejnej rundzie zagra broniąca trofeum Jagiellonia Białystok.
W grupie wschodniej 2. ligi olsztynianie spisują się słabo i wygrali jedno z dziewięciu spotkań, jednak w środę bez większych kłopotów ograli spadkowicza z ekstraklasy. Gole już w pierwszej połowie zdobyli Łukasz Tumicz i Radosław Stefanowicz.

Obrońca trofeum i lider ekstraklasy Jagiellonia Białystok wygrał w Świnoujściu 1:0 (po bramce Macieja Makuszewskiego w piątej minucie) z czwartym zespołem 1. ligi - Flotą. Trener Michał Probierz dał odpocząć kilku swoim kilku podstawowym graczom.

Bez większych problemów do kolejnej fazy awansował Ruch Chorzów, który w Zdzieszowicach pokonał swojego imiennika z drugiej ligi 3:1.

Dogrywki były potrzebne do wyłonienia zwycięzców meczów w Łodzi i Ostrowcu Św. Piłkarze Widzewa najpierw zmarnowali rzut karny (w 98. minucie bramkarz gości Isailović obronił rzut karny wykonywany przez Litiwna Mindaugasa Pankę), a chwilę później Niemiec Paul Grischok zdobył jedynego gola. Natomiast pierwszoligowy KSZO wyeliminował grającą w ekstraklasie Arkę, wygrywając 2:1. Bramkę na 1:0 zdobył dla gospodarzy obchodzący w dniu meczu 36. urodziny Tomasz Żelazowski.

We wtorek awans wywalczyły m.in. Wisła Kraków, Lech Poznań, Legia Warszawa, Polonia Warszawa i Korona Kielce.

Środowe mecze 1/16 PP

Flota Świnoujście - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:1)
Awans: Jagiellonia
Bramki: 0:1 Maciej Makuszewski (5).
Żółte kartki: Flota - Ensar Arifović, Jagiellonia - Tadas Kijanskas.
Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów 3000.

Ruch Zdzieszowice - Ruch Chorzów 1:3 (0:1)
Awans: Ruch Chorzów
Bramki: 0:1 Maciej Jankowski (1), 0:2 Krzysztof Nykiel (51-głową), 1:2 Leszek Juszczak (54-głową), 1:3 Maciej Jankowski (62).
Żółte kartki: Ruchu - Przemysław Bella, Chorzów - Piotr Stawarczyk.
Sędzia: Włodzimierz Bartos (Łódź). Widzów: ok. 1600.

OKS 1945 Olsztyn - Odra Wodzisław Śląski 2:0 (2:0)
Awans: OKS Olsztyn
Bramki: 1:0 Łukasz Tumicz (6), 2:0 Radosław Stefanowicz (27).
Żółte kartki: Odra - Marek Szałek, Marek Sobik, Łukasz Skrobacz.
Sędzia: Radosław Trochimiuk (Ciechanów). Widzów 2 000.

Widzew Łódź - KGHM Zagłębie Lubin 1:0 po dogrywce (0:0, dogrywka 1:0)
Awans: Widzew
Bramka: 1:0 Paul Grischok (103).
Żółte kartki: Widzew - Jarosław Bieniuk, Adrian Budka, Mindaugas Panka, Zagłębie - Kamil Wilczek, Bartosz Rymaniak.
Sędzia: Marcin Borski (Warszawa). Widzów 4000.
W 98. minucie Bojan Isailović (Zagłębie) obronił rzut karny wykonywany przez Mindaugasa Pankę.

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Arka Gdynia 2:1 po dogrywce (0:0).
Awans: KSZO
Bramki: 1:0 Tomasz Żelazowski (95), 2:0 Jarosław Białek (100), 2:1 Mirko Ivanovski (112).
Żółte kartki: KSZO - Adrian Frańczak, Sławomir Kardas, Arka - Miroslav Bożok, Ante Rozić, Paweł Zawistowski.
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów 1000.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Piast Gliwice 2:0 (0:0).
Awans: Podbeskidzie
Bramki: 1:0 Sylwester Patejuk (76), 2:0 Michał Osiński (89).
Żółte kartki: Podbeskidzie - Juraj Dancik, Dariusz Łatka; Piast - Mariusz Muszalik.
Sędzia: Tomasz Garbowski (Kluczbork). Widzów: 2500