Paweł Gawlik 02.10.2010

Czeszki w finale koszykarskich MŚ

Koszykarki Czech jako pierwsze awansowały do niedzielnego finału 16. mistrzostw świata. Pokonały w Karlowych Warach po dogrywce Białoruś 81:77 .

To największy sukces w historii czeskiej koszykówki po rozpadzie Czechosłowacji.

Srebrne medale MŚ zespół Czechosłowacji zdobywał przed laty dwukrotnie - w 1964 i 1971 r. Rywalem gospodarza turnieju będzie w niedzielę zwycięzca wieczornego meczu USA - Hiszpania.

Spotkanie było zacięte i emocjonujące do ostatnich minut. Na 13 sekund przed końcową syreną Czeszki wygrywały 68:65. Faulowana Natalia Marczanka wykorzystała jeden rzut, a w drugim celowo spudłowała, piłkę zebrała Jelena Leuczanka (na co dzień występująca w KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp.), podała do byłej koszykarki Wisły Kraków Natalii Trafimawej, a ta zdobyła dwa punkty i potrzebna była dogrywka.

W dodatkowym czasie gry decydujące akcje wykonała liderka Eva Viteckova - na 70 sekund przed końcem trafiła zza linii 6,25 m i Czechy prowadziły 77:73. Zwycięstwo przypieczętowała dwoma rzutami wolnymi.

Czechy - Białoruś         81:77 dogr. (16:15, 16:19, 22:15, 14:19, 13:9)