Aneta Hołówek 13.10.2010

Rafalski po operacji. NHL gra dalej

Jeden z najlepszych obrońców ligi NHL Brian Rafalski przeszedł artroskopową operację kolana i teraz czeka go długa rehabilitacja.
Boston BruinsBoston Bruinsfot. PAP

Nie wiadomo kiedy 37-letni hokeista będzie mógł wystąpić meczu swojego zespołu Detroit Red Wings.

Dwukrotny uczestnik meczu All Star NHL wystąpił w dwóch pierwszych spotkaniach "Czerwonych Skrzydeł" w nowym sezonie regularnym i odnotował w nich dwie asysty. Jednak uraz kolana, z jakim zmagał się od kilku tygodniu okazał się poważniejszy, niż sądzono i we wtorek poddał się operacji.

Generalny menedżer zespołu z Detroit Ken Holland spodziewa się, że przerwa w treningach Rafalskiego może potrwać około czterech tygodni, ale lekarze mówią nawet o okresie od sześciu do ośmiu tygodni.

Obrońca ten ma za sobą dziesięć sezonów w NHL, z czego siedem pierwszych spędził w New Jersey Devils, zanim trafił do Red Wings. Wystąpił w rozgrywkach regularnych 772 razy, uzyskując 469 punktów, w tym 75 goli i 394 asyst. W lutym z reprezentacją USA wywalczył srebrny medal olimpijski na igrzyskach w Vancouver.

Trzykrotnie sięgał po Puchar Stanleya, dwa razy z Devils w 2000 i 2003 roku oraz z Detroit w 2008. W fazie play off rozegrał 154 spotkania, a w dorobku ma 97 punktów, z czego 27 to bramki, a 70 to podania.

Pierwsza porażka Red Wings

Hokeiści Detroit Red Wings, po dwóch zwycięstwach, ponieśli pierwszą porażkę w nowym sezonie ligi NHL. Przegrali przed własną widownią z Colorado Avalanche 4:5, a decydującego gola w szóstej serii rzutów karnych uzyskał Brandon Yip.

Chwilę wcześniej Peter Budaj obronił strzał Henrika Zetterberga. W sumie bramkarz Avalanche powstrzymał we wtorek 24 ataki rywali, o dziesięć mniej od jego konkurenta Jimmy'ego Howarda.

W ekipie gości dwie bramki zdobył David Jones, po jednej Ryan O'Reilly i Daniel Winnik. Natomiast w szeregach Red Wings dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Johan Franzen, a po jednym razie Patrick Eaves i Paweł Daciuk, który trafił po raz 200. w karierze. Ich koledzy Todd Bertuzzi i Nicklas Lidstroem mieli po dwie asysty.

Trener Detroit do karnych wystawił czołowych snajperów "Czerwonych Skrzydeł", ale Daciuk, Bertuzzi, Frantzen, ani nawet weteran Mike Modano nie zdołali rozstrzygnąć losów zwycięstwa.

W drugim wtorkowym meczu w Los Angeles miejscowi Kings pokonali Atlanta Thrashers 3:1, a bohaterem wieczoru był Ryan Smyth, który na początku trzeciej tercji wyrównał na 1:1, a następnie na niespełna 30 sekund przed końcem ustalił wynik kierując krążek do pustej bramki gości.

Wcześniej na 2:1 podwyższył Jarret Stoll, natomiast bramkarz Jonathan Quick udanie interweniował 31 razy. Skapitulował tylko przy strzale Chrisa Thorburna na początku drugiej tercji.