Paweł Klocek 16.10.2010

Serbscy chuligani opłacani?

Za organizacją zamieszek, w wyniku których przerwano wtorkowy mecz piłkarski Włochy - Serbia, stali dwaj szefowie zorganizowanych grup przestępczych - twierdzi jedna z belgradzkich gazet.
Euro 2012 Włochy - Serbia zamieszkiEuro 2012 Włochy - Serbia zamieszkifot. PAP

Według "Politiki", za rozpętanie starć z policją serbscy pseudokibice otrzymali 200 tysięcy euro. Prorządowy dziennik pisze, że za tę sumę 60-osobowa grupa chuliganów została między innymi wyposażona w bilety do Genui i odpowiedni sprzęt do wywołania zamieszek, a także wynagrodzona za udział w całej akcji.

Według źródła "Politiki", szefom gangów, skłóconych ze sobą, miało chodzić o "stworzenie chaosu w Serbii". Obaj kryminaliści, oskarżani między innymi o handel narkotykami, rozboje, pranie brudnych pieniędzy, a nawet o morderstwa, mieli bowiem w tym wspólny interes.

Serbska policja uważała początkowo, że zamieszki mogły być spowodowane sytuacją w serbskim futbolu po kompromitującej porażce 1:3 na własnym stadionie we wcześniejszym meczu eliminacji do Euro 2012. Obecnie jednak - według gazety - ten scenariusz jest dla stróżów prawa mało prawdopodobny.

Tymczasem sędzia śledczy w Genui przesłuchał w sobotę czterech serbskich pseudokibiców, którzy byli prowodyrami wydarzeń przed i podczas wtorkowego meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy z Włochami.

Już w piątek sędzia zarządził przedłużenie aresztu wobec czterech pochodzących z Serbii chuliganów, z głównym prowodyrem zamieszek Ivanem Bogdanovem na czele.

Głos w tej niechlubnej sprawie zabrał także prezydent Serbii Boris Tadic. Będziemy izolować i karać chuliganów - powiedział Tadic w wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej RAI 2.

Spotkanie Włochy - Serbia przerwano po zaledwie sześciu minutach z powodu chuligańskiego zachowania części kibiców zespołu gości. Policja aresztowała na stadionie 17 osób. W wyniku starć 16 osób, w tym dwóch funkcjonariuszy, trafiło do szpitala. W drodze powrotnej serbska policja zatrzymała kolejnych 35 pseudokibiców.