Paweł Gawlik 30.10.2010

Drugie zwycięstwo Asseco w lidze VTB

W trzecim meczu Zjednoczonej Ligi VTB, ale pierwszym rozegranym w Gdyni, koszykarze Asseco Prokom pokonali Kalev Tallinn 64:58 (24:18, 9:16, 15:14, 16:10).
Reimo Tamma (Kalev Tallin) broni piłki przed Danielem EwingiemReimo Tamma (Kalev Tallin) broni piłki przed Danielem Ewingiemfot. PAP
  • Komentarze po meczu Asseco Prokom Gdynia - Kalev Tallinn

We wcześniejszych meczach Asseco Prokom wygrało w Rydze z VEF 76:63 oraz przegrało na Ukrainie z Azowmaszem Mariupol 76:80.

W porównaniu do środowego meczu Euroligi z Caja Laboral w ekipie gospodarzy zaszła tylko jedna zmiana. Trener Tomas Pacesas odesłał na trybuny J.R. Giddensa, którego zastąpił Mateusz Kostrzewski.

Na początku spotkania bardzo dobrze spisywał się Piotr Szczotka, który zdobył 6 punktów z rzędu. Kolejne dwa dołożył drugi Polak Adam Łapeta, ale na pierwsze wyższe prowadzenie gospodarze wyszli dopiero kiedy za trzy trafili Robert Brown i Michael Wilks. Po rzutach Amerykanów mistrzowie Polski wygrywali 14:8.

Kiedy w drugiej kwarcie zrobiło się 29:20 wydawało się, że gdynianie pójdą za ciosem i rozniosą niżej notowanych Estończyków. Goście nie dali jednak za wygraną i w 18 minucie, po punktach Gregora Arbeta wyszli na prowadzenie 33:31.

W 25. minucie przewaga Kaleva wynosiła już 7 pkt. Kiedy rywale wygrywali 45:38 trener Pacesas stwierdził, że skończyły się żarty, poprosił o czas i jeszcze przed końcem trzeciej kwarty po dwóch wolnych Daniela Ewinga Asseco Prokom wyszło na prowadzenie 47:45.

Na początku czwartej kwarty boisko za pięć fauli opuścił najskuteczniejszy koszykarz gości Rait Keerles. O zwycięstwie gospodarzy przesądziły trafienia za trzy w końcówce spotkania Jana Hendrika Jagli oraz Browna.

Asseco Prokom - Kalev Tallinn 64:58 (24:18, 9:16, 15:14, 16:10).

Asseco Prokom: Daniel Ewing 13, Jan Hendrik Jagla 11, Adam Hrycaniuk 10, Piotr Szczotka 9, Bobby Brown 8, Michael Wilks 5, Ronnie Burrell 4, Ratko Varda 2, Adam Łapeta 2, Filip Videnov 0, Mateusz Kostrzewski 0.

BC Kalev: Rait Keerles 11, Reimo Tamm 9, Gert Dorbek 9, Gregor Arbet 8, Tanel Sokk 7, Kaido Saks 6, Robert Krabbendam 5, Joosep Toome 3, Kristo Orula 0, Kristjan Kitsing 0.