Marcin Nowak 05.11.2010

Remis Borussii w Lidze Europejskiej

Zwycięstwo piłkarzy Lecha nad Manchesterem City 3:1 jest największą sensacją meczów 4. rundy Ligi Europejskiej. Tymczasem "polska" Borussia Dortmund zremisowała na wyjeździe z PSG 0:0.
Paris Saint-Germain - Borussia DortmundParis Saint-Germain - Borussia Dortmundfot. PAP

Lechici w czterech meczach LE zdobyli siedem punktów (3:3 z Juventusem, 2:0 z FC Salzburg, 1:3 i 3:1 z Manchesterem). Taki sam dorobek ma zespół z Anglii, ale ustępuje mistrzom Polski bilansem bramkowym.

Do 86. minuty w Poznaniu utrzymywał się remis 1:1, ale gole Manuela Arboledy (piłka odbiła się od niego i wpadła do bramki) oraz Mateusza Możdżenia (piękny strzał z dystansu) zapewniły Lechowi zwycięstwo. Drużynę po raz pierwszy prowadził Hiszpan Jose Maria Bakero, który dzień wcześniej zastąpił Jacka Zielińskiego.

W drugim meczu grupy A Juventus zaledwie zremisował w Turynie z Salzburgiem 0:0.Trener "Starej Damy" Luigi Del Neri, którego zespół nie wygrał jeszcze meczu w LE, wciąż ma nadzieję na awans do kolejnej rundy. Jak jednak przyznał, trudno będzie wygrać najbliższe spotkanie z Lechem w Poznaniu.

W Borussii zagrało trzech Polaków

W spotkaniu grupy J piłkarze Paris Saint Germain zremisowali z Borussią Dortmund 0:0. W zespole gości zagrało trzech Polaków, ale żaden w pełnym wymiarze. Łukasz Piszczek został zmieniony w przerwie przez... Jakuba Błaszczykowskiego, natomiast w 68. minucie na boisku pojawił się Robert Lewandowski. Ten ostatni mógł zostać bohaterem meczu, ale w doliczonym czasie nie wykorzystał sytuacji sam na sam. Były napastnik Lecha trafił w bramkarza PSG.

W grupie C Lewski Sofia zremisował z Lille 2:2. W ekipie z Francji całe spotkanie rozegrał Ludovic Obraniak. W grupie D PAOK Saloniki dość niespodziewanie pokonał Villarreal 1:0; w zespole gospodarzy zabrakło Mirosława Sznaucnera.

Z kolei obrońca Palermo Kamil Glik grał do 55. minuty meczu w Moskwie, gdzie jego zespół przegrał z CSKA 1:3 (grupa F). Chwilę wcześniej - między 47. i 54. minutą - piłkarze Palermo stracili trzy gole. Polak zawinił przy każdej z bramek dla rywali.

Awans do 1/16 finału zapewniły już sobie BATE Borysów, CSKA Moskwa, Zenit Sankt Petersburg, VfB Stuttgart i FC Porto.

4. FC Salzburg 4 0 2 2 1-5 2

dotychczasowe mecze: FC Salzburg - Manchester City 0:2, Juventus - Lech 3:3, Lech - Salzburg 2:0, Manchester City - Juventus 1:1, Salzburg - Juventus 1:1, Manchester City - Lech 3:1