Paweł Gawlik 13.11.2010

Asysta Piszczka, zwycięstwo Borussii

Borussia Dortmund pokonała 2:0 Hamburger SV w pierwszym meczu 12. kolejki piłkarskiej Bundelsligi. Asystę przy pierwszym golu zaliczył Łukasz Piszczek.
Piłkarze Borussii świętują zdobycie golaPiłkarze Borussii świętują zdobycie golafot. PAP/EPA

Jakub Błaszczykowski i Robert Lewandowski weszli na boisko w drugiej połowie.

Spory udział w zwycięstwie lidera Bundesligi miał Piszczek, który w 52. minucie przedarł się prawą stroną boiska i podał do Shinjiego Kagawy. Japończyk nie zmarnował dogodnej okazji i płaskim strzałem z około 14 metrów zdobył bramkę.

20 minut przed końcem wynik spotkania ustalił Lucas Barrios, któremu świetną pozycję do zdobycia bramki wypracował Kevin Grosskreutz. Chwilę później tego drugiego zmienił Jakub Błaszczykowski.

W 82. minucie Polak dośrodkował dokładnie na głowę Barriosa, ale piłkę po jego uderzeniu z dużym trudem odbił bramkarz Jaroslav Drobny. Cztery minuty wcześniej Kagawę zmienił Lewandowski.

Po 12 kolejkach Borussia z dorobkiem 31 punktów umocniła się na pozycji lidera i zwiększyła przewagę nad drugim w tabeli Mainz do siedmiu punktów.

Piszczek, Błaszczykowski i Lewandowski zostali powołani do reprezentacji Polski na towarzyski mecz z Wybrzeżem Kości Słoniowej, który odbędzie się w środę 17 listopada w Poznaniu.

"Nie mówmy o mistrzostwie"

Niemieckie gazety, jak i komentatorzy nie mogą znaleźć odpowiednich słów pochwał dla zespołu Juergena Kloppa. "Dobry, lepszy, Borussia" - można przeczytać na jednym ze sportowych portali po ich piątkowej wygranej i umocnieniu się na pozycji lidera w tabeli.

- To, co od paru tygodni się dzieje, jest jakimś szaleństwem - przyznał obrońca BVB Marcel Schmelzer, zaś szkoleniowiec dodał: "Sam jestem zaskoczony tak szybkim obrotem spraw".

Mimo wszystko pasmo sukcesów w tym sezonie nie powoduje w klubue hurraoptymizmu.

- Znamy nasze miejsce w szeregu. Pytanie o mistrzostwo Niemiec w ogóle w tej chwili nas nie zajmuje, dlatego też nie widzę zagrożenia, że ktoś zbyt szybko zacznie wierzyć w wielki sukces - powiedział dyrektor sportowy Borussii Michael Zorc.