Paweł Gawlik 04.12.2010

Borussia mistrzem jesieni

Piłkarze Borussii Dortmund, którzy spotkanie 15. kolejki z FC Nuernberg rozegrają w niedzielę, już mogą cieszyć się z tytułu mistrzów jesieni Bundesligi
Radość piłkarzy Borussii DortmundRadość piłkarzy Borussii Dortmundfot. PAP/EPA

Wszystko za sprawą porażki drugiego w tabeli FSV Mainz z Eintrachtem Frankfurt 1:2. Ekipa z Moguncji była rewelacją początku rozgrywek, ale w sobotę doznała już piątej porażki w sezonie. O zwycięstwie Eintrachtu przesądziło trafienie z rzutu karnego Theofanisa Gekasa. Grek z 13 golami jest liderem klasyfikacji strzelców.

Obecnie FSV Mainz traci do Borussii, której zawodnikami są Jakub Błaszczykowski, Łukasz Piszczek i Robert Lewandowski, siedem punktów. Zespół z Dortmundu został mistrzem jesieni po raz trzeci. W sięgającej 1963 roku historii Bundesligi w 31 na 47 przypadków zespół najlepszy na półmetku świętował później zdobycie tytułu.

Na trzecie miejsce w tabeli awansował Hannover 96, który pokonał w Moenchengladbach zamykającą tabelę Borussię 2:1. Gospodarze prowadzili do 73. minuty, ale później dwa goli zdobyli przyjezdni: najpierw Mike Hanke, a następnie pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej Didier Konan. Borussia od 43. minuty grała w dziesiątkę, gdyż czerwoną kartką ukarany został Argentyńczyk Raul Bobadilla.

Bramek nie zobaczyli kibice w Wolfsburgu, gdzie "Wilki" zremisowały z Werderem Brema. Oba zespoły zmarnowały po jednym rzucie karnym, zaś pechowymi strzelcami byli Bośniak Edin Dżeko (VfL) i Thorsten Frings (Werder).

Sporo emocji wzbudzał mecz Schalke z Bayernem Monachium. Oba kluby były przed sezonem wymieniane w gronie głównych kandydatów do tytułu, a po 14 kolejkach zajmowały, odpowiednio, 15. i siódme miejsce.

Od trzech i pół roku w rywalizacji tych zespołów nie wygrali gospodarze, ale w sobotę serię tę przerwał zespół z Zagłębia Ruhry. Zwyciężył 2:0 i oddalił się od strefy spadkowej. Bawarczycy doznali pierwszej ligowej porażki od dwóch miesięcy. Do lidera z Dortmundu tracą 14 pkt i gdyby nie dobra gra w Lidze Mistrzów, to Holender Louis van Gaal zapewne już nie pracowałby w Bayernie.