Paweł Klocek 07.12.2010

Liga Mistrzów: Pogrom Interu Mediolan

FC Kopenhaga jest kolejnym zespołem, który awansował do fazy grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów. Pierwsze miejsca w swoich grupach zapewniły sobie ekipy Tottenhamu Hotspur, Schalke 04 Gelsenkirchen, Manchesteru United i Barcelony.
FC KopenhagaFC Kopenhaga fot. PAP/EPA

W Lidze Europejskiej przygodę z pucharami będą kontynuować: Twente Enschede, Benfica Lizbona, Glasgow Rangers i Rubin Kazań. Poza rywalizacją znalazły się: Werder Brema, Hapoel Tel-Awiw, Bursaspor i Panathinaikos Ateny.

W Grupie A w korespondencyjnym pojedynku o pierwsze miejsce pomiędzy pewnymi już wystęu w fazie pucharowej Tottenhamem a Interem Mediolan okazały się londyńskie "koguty". Podopieczni Harry'ego Redknappa zremisowali na wyjeździe z Twente Enschede 3:3. Bramki dla mistrzów Holandii zdobyli: Danny Landzaat z rzutu karnego w 22., Roberto Rosales w 56. i Nacer Chadli w 64., a dla gości - Peter Wisgerhof samobójczą w 12. oraz Jermaine Defoe dwie - w 47. i 59. minucie spotkania. Remis wystarczył Tottenhamowi w zajęciu pierwszego miejsca w grupie, bo Inter przegrał w Bremie z Werderem 0:3 po bramkach Sebastiana Proedla w 39., Marko Arnautovicia w 49. i Claudio Pizarro w 88. minucie. Efektowne zwycięstwo nad obrońcami tytułu najlepszego klubu w Europie było dla Werderu pożegnalnym występem w pucharach w tym sezonie.

W Grupie B triumfowali piłkarze Schalke 04, którzy w ostatniej kolejce pokonali na wyjeździe Benfikę Lizbona 2:1. Gole na wagę trzech punktów zdobyli Jose Manuel Jurado w 19. i Benedikt Hoewedes w 81. minucie, a dla lizbończyków trafił Luisao w 87. minucie meczu. W rezultacie niemiecki klub zakończył fazę grupową z 13 punktami na koncie, a Benfica znalazła się w Lidze Europejskiej. Remis 2:2 z Olympique w Lyonie uzyskali gracze Hapoelu Tel-Awiw. Gole zdobyli dla gospodarzy - Lisandro Lopez w 62. i Alexandre Lacazette w 88., a dla gości - Ben Sahar w 63. i Eran Zahavi w 69. minucie. Piłkarzom z Izraela zabrakło dwóch minut, by zakwalifikować się do fazy grupowej Ligi Europejskiej.

Zwycięzcami Grupy C zostali gracze Manchesteru United, którzy w decydującym meczu zremisowali z Valencią 1:1, utrzymując nad nią trzypunktową przewagę. Piłkarze z Hiszpanii prowadzili po golu Pablo Hernandeza w 32. minucie, ale wyrównującą bramkę na wagę triumfu w grupie strzelił Anderson w 62. minucie spotkania. W drugim meczu tej grupy Glasgow Ragers zremisowali na wyjeździe z Bursasporem po bramkach Kenny'ego Millera w 19. i Sercana Yildirima w 79. minucie. Szkoci już wcześniej zapewnili sobie miejsce w Lidze Europejskiej, a mistrzowie Turcji zdobyli w ostatnim meczu pierwszy punkt w Lidze Mistrzów.

W Grupie D triumfatorami już wcześniej zostali piłkarze Barcelony, którzy przypieczętowali sukces pokonaniem 2:0 Rubina Kazań. Rosyjski zespół, z Rafałem Murawskim w wyjściowym składzie, musiał liczyć na własne zwycięstwo i porażkę lub remis FC Kopenhagi w drugim meczu, by uzyskać awans do dalszych gier Ligi Mistrzów. Przegrali jednak z grającą w rezerwowym składzie "Dumą Katalonii" po golach Andreu Fontasa w 51. i Victora Vazqueza w 83. minucie. Mistrzowie Danii pokonali tymczasem Panathinaikos 3:1 i zagrają w fazie pucharowej. Gole dla Kopenhagi zdobyli: Martin Vingaard w 26. a także Jesper Gronkjaer z rzutu karnego w 50. oraz Djibril Cisse - samobójczego w 73. minucie spotkania. Panathinaikos pożegnał się z pucharami golem Cedrica Kante w ostatniej minucie meczu.