Paweł Klocek 11.12.2010

PŚ w biathlonie: Zwycięstwo Boe, Sikora 17.

Norweg Tarjei Boe wygrał zawody biathlonowego Pucharu Świata w biegu na dochodzenie na 12,5 km w austriackim Hochfilzen. Drugi był Austriak Simon Eder, a trzeci Rosjanin Iwan Czerezow. Tomasz Sikora zajął 17. miejsce.
Tarjei BoeTarjei Boefot. PAP/EPA

Po zwycięstwie w piątkowym sprincie to drugi triumf z rzędu 22-letniego Boe. Jego rodak i lider PŚ Emil Hegle Svendsen uplasował się na piątej pozycji.

Cieszy stopniowy powrót do formy Sikory, który w sobotę wystartował z 32. miejsca. W sumie tylko raz spudłował i systematycznie wyprzedzał kolejnych rywali. As polskiej ekipy, który przed tygodniem w inauguracyjnych zawodach PŚ w szwedzkim Oestersund uległ zatruciu pokarmowemu, nie powrócił jeszcze do pełni sił i na jego dyspozycji biegowej wpływ ma także przerwa w treningach.

Boe - złoty medalista olimpijski z Vancouver w sztafecie, który dzień wcześniej po raz pierwszy w karierze indywidualnie triumfował w zawodach PŚ, w sobotę prowadził od startu do mety i praktycznie ani przez chwilę jego pozycja nie była zagrożona.
Na początku za plecami miał swoich utytułowanych rodaków. Dość szybko z dziesiątej na drugą pozycję awansował triumfator rekordowej liczby 92. zawodów biathlonowego PŚ - Ole Einar Bjoerndalen, a trzeci biegł Svendsen. Jednak na trzecim strzelaniu obaj popełnili po dwa błędy i zostali wyprzedzeni przez grupę austriacko-rosyjską.

Z tej czołówki najwięcej sił i zimnej krwi na strzelnicy zachował 27-letni Eder - srebrny medalista w sztafetach z igrzysk 2010 i MŚ 2009. Na finiszu wyprzedził Rosjan: o 1,3 s Czerezowa i o 2,2 s Jewgienija Ustiugowa.

30-letni Czerezow ma na koncie m.in. trzy złote medale MŚ, a także srebrny z igrzysk w Turynie i brązowy z Vancouver, ale wszystkie wywalczone w biegu rozstawnym.
Łukasz Szczurek - drugi z Polaków uczestniczący w sobotniej rywalizacji - zajął ostatnie, 60. miejsce.