Marcin Nowak 11.12.2010

Lewandowski chyba strzelił gola

Piłkarze Borussii Dortmund pokonali Werder Brema 2:0, odnosząc czternaste zwycięstwo w szesnastym meczu obecnego sezonu niemieckiej ekstraklasy i zdecydowanie prowadzą w tabeli.
Borussia DortmundBorussia Dortmundfot. PAP/EPA

Niektóre źródła drugiego gola przypisały Robertowi Lewandowskiemu.

Trwa świetna passa klubu z Dortmundu

Zespół trenera Juergena Kloppa spisuje się w tym sezonie rewelacyjnie. W Bundeslidze przegrał tylko na inaugurację - 22 sierpnia z Bayerem Leverkusen. Wygrał siedem kolejnych spotkań, zremisował z Hoffenheim 1:1, by po raz drugi zanotować serię siedmiu zwycięstw.

Dorobkiem 43 punktów po 16 kolejkach nie mogła pochwalić się wcześniej żadna inna ekipa, a jeżeli za tydzień Borussia pokona we Frankfurcie nad Menem tamtejszy Eintracht, to ustanowi rekord rundy. Na zimową przerwę uda się z 46 pkt, czyli będzie mieć o dwa więcej niż Bayern Monachium w sezonie 2005/06. Nowy przydomek "Rekordmund" wydaje się wyjątkowo trafny.

W sobotę Borussia nie dała większych szans Werderowi, który we wtorek pokonał w Lidze Mistrzów Inter Mediolan 3:0. Pierwszego gola dla lidera Bundesligi zdobył Nuri Sahin. Urodzony w Niemczech reprezentant Turcji w dziewiątej minucie popisał się efektownym uderzeniem z rzutu wolnego, podyktowanego za faul na Łukaszu Piszczku. Drugim Polakiem w podstawowym składzie gospodarzy był Jakub Błaszczykowski.

W 60. minucie pojawił się natomiast na murawie Robert Lewandowski. W dwóch poprzednich meczach grał od pierwszego gwizdka sędziego i wpisał się na listę strzelców, ale w sobotę wrócił na ławkę rezerwowych, gdyż kontuzję wyleczył już Lucas Barrios. Paragwajczyk wytrzymał jednak tylko godzinę i ustąpił miejsca reprezentantowi Polski.

Dziesięć minut później padła druga bramka dla Borussii. Krótko po meczu nie było jednak zgodności ani oficjalnego komunikatu, kto był jej autorem. Akcję rozpoczął Błaszczykowski, a piłkę do siatki posłał Japończyk Shinji Kagawa, jednak otarła się ona jeszcze o głowę Lewandowskiego, który gestami przekonywał, że to jemu należy zapisać to trafienie.

Czyj gol? Lewandowski lub Kagawa

Oficjalny serwis internetowy Bundesligi w statystykach wskazał Kagawę, zaznaczając jednak, że wszystko zależy od zapisu w oficjalnym protokole meczu, który sporządzają sędziowie. Japończykowi bramkę przyznała też agencja prasowa DPA, jednak fachowy magazyn piłkarski "Kicker" w dokumentacji jako strzelca podał Lewandowskiego, który w ten sposób zdobyłby szóstego gola w sezonie.

- Początek należał do nas, ale później pozwoliliśmy się Werderowi rozszaleć. Na szczęście drugim golem opanowaliśmy sytuację na boisku - przyznał trener Borussii Juergen Klopp.

- O naszej porażce zdecydowała pierwsza połowa. W drugiej byliśmy równorzędnym rywalem dla zespołu, który w tym sezonie w Niemczech nie ma sobie równych - podkreślił szkoleniowiec gości Thomas Schaaf.

Dortmundczycy w tabeli o 11 punktów wyprzedzają Bayer Leverkusen (4:2 z Hamburgerem SV) oraz o 12 Hannover 96 (2:1 z VfB Stuttgart).

Zanim Borussia zakończy rundę jesienną meczem z Eintrachtem, czeka ją wyjazd do Sevilli na spotkanie Ligi Europejskiej. Tylko zwycięstwo zapewni niemieckiej drużynie awans do 1/16 finału.