Marcin Nowak 06.01.2011

Boruc skapitulował już po 5 minutach

Zespół Fiorentiny zremisował w wyjazdowym meczu z Bologną 1:1 w 18. kolejce (pierwszej po przerwie świątecznej) piłkarskiej ekstraklasy Włoch.
Artur BorucArtur Boruc fot. PAP

W bramce gości całe spotkanie rozegrał Artur Boruc. Z kolei w barwach Bari udanie zadebiutował Kamil Glik.

Słaby powrót Boruca

Rozgrywki Serie zostały wznowione po blisko trzytygodniowej przerwie. Niezbyt udanie rundę rewanżową rozpoczął Boruc, który wrócił do składu po kontuzji kolana.

Skapitulował już w piątej minucie meczu z Bologną. Marco Di Vaio wykorzystał świetne dośrodkowanie Federico Casariniego i precyzyjnym strzałem głową pokonał polskiego bramkarza. Do wyrównania doprowadził w 67. minucie Mario Santana.

Udanie natomiast zadebiutował w barwach Bari Kamil Glik, który został wypożyczony z Palermo. Zespół Polaka pokonał na wyjeździe Lecce 1:0. Obydwa zespoły zamykają tabelę włoskiej Serie A, ale mecze pomiędzy tymi drużynami, które nazywane są derbami regionu Apulii, zawsze wywołują ogromne emocje. Początkowo policja zadecydowała, że spotkanie odbędzie się bez udziału publiczności, ale ostatecznie pozwolono kibicom zasiąść na trybunach.

Stroną przeważającą byli gospodarze, dlatego Glik miał sporo pracy. Były obrońca Piata Gliwice przyczynił się jednak do zachowania czystego konta przez gości. Gola na wagę zwycięstwa zdobył Stefano Okaka w 78. minucie.

Klubowe portale internetowe Bari, bardzo pozytywnie oceniły występ Glika, nazywając jego postawę jako "miłą niespodziankę". Na forach kibice napisali, że "Polak nie mógł sobie wymarzyć lepszego debiutu". Zwycięstwo nie pozwoliło jednak Bari opuścić ostatniego miejsca w tabeli.

AC Milan wciąż liderem

Pozycję lidera zachował AC Milan, choć zwycięstwo z Cagliari 1:0 przyszło podopiecznym Massimiliano Allegriego dosyć ciężko. Dopiero pięć minut przed końcem spotkania, gola dla gości zdobył Rodney Strasser; asystę zaliczył Antonio Cassano, który kilkanaście dni temu dołączył do Milanu.

Fatalnie w pierwszym meczu w tym roku wypadli piłkarze Juventusu, którzy przegrali na własnym boisku z Parmą 1:4. Duży wpływ na przebieg spotkania miała jednak czerwona kartka dla Felipe Melo w 17. minucie. Dwie bramki dla Parmy zdobył były zawodnik Juve Sebastian Giovinco. Ze względu na szacunek do kibiców swojego byłego klubu, pomocnik nie epatował radością po strzelonych golach. Gospodarzy dobili Hernan Crespo (z karnego) i Raffaele Palladino. Honorową bramkę dla Juventusu uzyskał Nicola Legrottaglie.

W podobnych rozmiarach Roma pokonała Catanię (4:2). Dla wicemistrzów Włoch po dwie bramki zdobyli Marco Borriello i Mirko Vucinic. Ten drugi pojawił się na boisku w 80. minucie przy stanie 2:2 i dwoma trafieniami w końcówce meczu odwdzięczył się Claudio Ranieremu za wpuszczenie go na murawę. Gole dla gości zdobywali Matias Silvestre i Maxi Lopez. Po tym spotkaniu Roma awansowała już na czwartą pozycję w tabeli.

W pozostałych meczach Serie A Genoa bezbramkowo zremisowała z wiceliderem tabeli Lazio, Palermo pokonało Sampdorię 3:0, Udinese wygrało z Chievo 2:0, a Brescia przegrała z Ceseną 1:2. W czwartek wieczorem Inter Mediolan podejmuje Napoli.