Aneta Hołówek 16.01.2011

Zaskakujące zwycięstwo "wyspiarzy" z NY

Przedostatni w Konferencji Wschodniej New York Islanders pokonali wyżej notowanych Buffalo Sabres 5:3. Hat-tricka w tym spotkaniu zaliczył mający polskie korzenie John Tavares.
Mark Streit z New York IslandersMark Streit z New York Islandersfot. Wikipedia

20-letni Kanadyjczyk pokazał dlaczego wybrano z numerem 1 w drafcie 2009. Wszystkie trzy gole zdobył w ciągu zaledwie sześciu minut drugiej tercji. Były to jego 16., 17. i 18. trafienia w tym sezonie. Tavares ma związki z Polską. Rodzice jego matki urodzili się w naszym kraju i stamtąd wyemigrowali do kraju Klonowego Liścia. Jego ojciec, któremu zawdzięcza nazwisko, jest Portugalczykiem.

Mimo braku kapitana Sidneya Crosby'ego, Pittsburgh Penguins pokonali na wyjeździe Boston Bruins 3:2. Z dobrej strony pokazał się Jordan Staal, który zdobył w tym meczu zwycięskiego gola, a wcześniej zaliczył asystę. 44 strzały obronił bramkarz Pingwinów, Marc-Andre Fleury.

Montreal Canadiens pokonali New York Rangers Wojtka Wolskiego 3:2. Urodzony w Zabrzu Kanadyjczyk nie miał tym razem żadnego punktu. Gospodarze wszystkie trzy gole zdobyli między 14. a 17. minutą pierwszej tercji. W odstępie 164 sekund do siatki trafiali Czesi: Roman Hamrlik i Tomasz Plekanec oraz Białorusin Andriej Kosticyn.
W meczu kanadyjskich drużyn Toronto Maple Leafs przegrali z Calgary Flames 1:2 po karnych. Jeden punkt zapewnił gospodarzom Białorusin Michaił Grabowski, który wyrównał stan meczu na 13 sekund przed końcem trzeciej tercji. W karnych Toronto miało mniej szczęścia mimo że dwóch zawodników Klonowego Liścia trafiło do siatki. O zwycięstwie gości przesądził gol Olliego Jokinena.

Jubileuszowy 900 punkt w NHL zdobył napastnik Phoenix Coyotes, Ray Whitney. Jego drużyna pokonała Anaheim Ducks 6:2, a Kanadyjczyk miał dwa gole i asystę. Jego pierwszy gol, dający gospodarzom prowadzenie 1:0, był tym jubileuszowym.
Detroit Red Wings odegrali się na Columbus Blue Jackets za porażkę w karnych dzień wcześniej. Zwycięstwo 6:5 Czerwone Skrzydła zapewniły sobie dopiero po dogrywce, w której trafił Johan Franzen.

W spotkaniu dwóch innych drużyn z Central Division Nashville Predators pokonali po karnych Chicago Blackhawks 3:2. Drużyna z Nashville, która przegrywała 0:2, zdołała odrobić straty w trzeciej tercji, a potem zapewniła sobie zwycięstwo po golu Niemca Marcela Goca.

Walczący o play-off hokeiści Carolina Hurricanes pokonali 6:4 Tampa Bay Lightning. Dwa gole dla zwycięzców zdobył Fin Jussi Jokinen. Huragany tracą już tylko punkt do ósmych na Wschodzie Atlanta Thrashers.

Drużyna z Atlanty musiała uznać wyższość Dallas Stars. Teksańczycy wygrali 6:1, a po dwa gole dla nich zdobyli James Neal i Trevor Daley. Thrashers przegrali po raz czwarty z rzędu. Z ostatnich 12 spotkań porażki ponieśli w dziewięciu.

Na sześciu kolejnych porażkach zakończyli swoją serię hokeiści San Jose Sharks. Tym razem pokonali St. Louis Blues 4:2. Bohaterem spotkania był Dany Heatley - zdobywca dwóch goli. Urodzony w Niemczech Kanadyjczyk zakończył również swoją czarną serię - ośmiu meczów bez gola.

Zwyciężyła również inna drużyna z Kalifornii. Los Angeles Kings wygrali 5:2 z Edmonton Oilers. Dwa gole dla Królów zdobył Jarret Stoll.

W ostatnim spotkaniu Florida Panthers pokonali ostatnią drużynę na Wschodzie, New Jersey Devils, 3:2 po dogrywce. Trzecie z rzędu zwycięstwo Panterom zapewnił Rosjanin Dmitrij Kulikow, który trafił na 84 sekundy przed końcem dodatkowej tercji.

Wyniki sobotnich meczów hokejowej ligi NHL:

Boston Bruins - Pittsburgh Penguins          2:3
Toronto Maple Leafs - Calgary Flames 1:2 (po karnych)
Montreal Canadiens - New York Rangers 3:2
New York Islanders - Buffalo Sabres 5:3
Carolina Hurricanes - Tampa Bay Lightning 6:4
San Jose Sharks - St. Louis Blues 4:2
Detroit Red Wings - Columbus Blue Jackets 6:5 (po dogrywce)
Nashville Predators - Chicago Blackhakws 3:2 (po karnych)
Dallas Stars - Atlanta Thrashers 6:1
Phoenix Coyotes - Anaheim Ducks 6:2
Los Angeles Kings - Edmonton Oilers 5:2
Florida Panthers - New Jersey Devils 3:2 (po dogrywce)

2. Colorado 23 16 6 148 143 52
3. Minnesota 21 18 5 109 127 47