Paweł Gawlik 22.01.2011

Męczarnie Armstronga w Tour Down Under

Hiszpan Francisco Ventoso (Movistar) wygrał piąty etap (131 km) wyścigu kolarskiego Tour Down Under w południowej Australii.
Lance ArmstrongLance Armstrongfot. PAP/EPA

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał reprezentant gospodarzy Cameron Meyer (Garmin-Cervelo). W sobotę zajął 13. miejsce.

Na finiszu Ventoso wyprzedził dwóch Australijczyków - Michaela Matthewsa (Rabobank) i Matthewa Gossa (HTC-Highroad). W czołowej, 15-osobowej grupie, oprócz Meyera, medalisty mistrzostw świata na torze (w 2010 roku zdobył złoto w wyścigu punktowym, madisonie i drużynówce na dochodzenie), był również inny zawodnik walczący o końcowe zwycięstwo - Holender Laurens Ten Dam (Rabobank).

Kończący międzynarodową karierę słynny Amerykanin Lance Armstrong był 75., ze stratą prawie dwóch minut do zwycięzcy. W klasyfikacji generalnej awansował z 81. na 66. pozycję.

Tour Down Under otwiera nowy cykl dla kolarskiej elity - World Tour, obejmujący 26 największych wyścigów, w tym Tour de Pologne. Zmagania w Australii potrwają do niedzieli. W 13-letniej historii wyścigu tylko raz lider zmienił się ostatniego dnia. Organizatorzy spodziewają się, że na trasie szóstego etapu w Adelajdzie będzie ponad 100 tysięcy kibiców.