Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marcin Nowak 28.01.2011

Transferowa wojna - padnie rekord?

Na piłkarskim rynku szykuje się wielka transferowa batalia. Inter Mediolan chce latem sprowadzić z Tottenhamu Garetha Bale'a za kwotę - 40 mln funtów.
Gareth BaleGareth Balefot. PAP/EPA

Jeśli transfer dojdzie do skutku - 21-letni Walijczyk stanie się najdroższym brytyjskim piłkarzem w historii. Żaden klub nie zapłacił też takiej kwoty za zawodnika w tak młodym wieku.

Jak podał brytyjski dziennik "The Guardian" - cena za skrzydłowego Tottenhamu Hotspur może jeszcze wzrosnąć. Ruch włoskiego klubu zapewne nie pozostanie bez odpowiedzi ze strony Realu Madryt. Nie od dziś wiadomo, że trener "Królewskich" Jose Mourinho traktuje Bale'a jako swój główny cel letniego okienka transferowego.

W ten sposób Walijczyk może wkroczyć do elity najdroższych piłkarzy w historii piłki nożnej. Do tej pory tylko czterech zawodników zostało sprzedanych za ponad 40 milionów funtów. Są to : Cristiano Ronaldo (z Manchesteru United do Realu Madryt za 80 milionów funtów), Zlatan Ibrahimović (z Interu Mediolan do FC Barcelony za 56,5 miliona funtów), Kaká (z AC Milan do Realu Madryt za 56 milionów funtów) oraz Zinedine Zidane (z Juventusu Turyn do Realu Madryt za 45 milionów funtów).

Z kolei transferowy rekord za Brytyjczyka dzierży Rio Ferdinand sprowadzony do Manchesteru United z Leeds United w 2002 roku za 29 milionów funtów.

Prezes Interu Mediolan Massimo Moratti uznał Garetha Bale'a za transferowy priorytet po tym, jak zobaczył Walijczyka w akcji przeciwko swojej drużynie w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów. 21-letni skrzydłowy Tottenhamu strzelił hat-tricka na San Siro, choć londyńczycy przegrali to spotkanie 3:4. Bale był też rewelacyjny w rewanżu na White Hart Lane, gdzie popularne "Koguty" wygrały z Interem 3:1.

Tottenham uparcie powtarza, że utalentowany Walijczyk nie jest na sprzedaż, a sam Gareth Bale potwierdza, że czuje się szczęśliwy w Londynie. Jednak potężne zainteresowanie 21-letnim skrzydłowym może wkrótce zmienić to nastawienie.

Marcin Nowak, The Guardian, polskieradio.pl